Fiat'ın 'Punto'su büyüdü

İtalya'nın Torino kentinde eylül ayında yapılan dünya prömiyerinden kısa bir süre sonra Türkiye pazarına sunulan Fiat Grande Punto ilk beş günde 300 adetlik sipariş aldı.
Haber: SİBEL ÜNLÜ / Arşivi

HATAY - İtalya'nın Torino kentinde eylül ayında yapılan dünya prömiyerinden kısa bir süre sonra Türkiye pazarına sunulan Fiat Grande Punto ilk beş günde 300 adetlik sipariş aldı. Böylece şirketin iç pazardaki liderlik düşüncesi pekişmiş oldu.
Tofaş Ticari Grup Direktörü Müfit Ataseven, "Grande Punto bize bambaşka bir şevk getirdi. Yeni aracımız ve Palio ile birlikte yüzde 15 pazar payıyla B segmentinde liderlik hedefliyoruz. Yeni müşteri kitlesi beklentilerimiz doğrultusunda Grande Punto'ya özellikle de internet sitesi üzerinden çok fazla genç ilgi gösteriyor" dedi. Ataseven, Türkiye'de üç kapılı araçların çok fazla tercih edilmediğini ancak Grande Punto'yu beğenen genç kitlenin bu eğilimi de değiştireceğini tahmin ettiklerini söyledi. Ataseven yeni araçta üç kapının yanı sıra diğer güçlü silahlarının dizel Multijet motor olduğunu belirtti. B segmentinde Palio ile Grande Punto satışlarının birbirini olumsuz etkilemeyeceği, farklı motor gamları sundukları da dile getirildi.
Tofaş yetkilileri, Grande Punto'nun güçlü yönlerini dış tasarım estetiği, güvenlik (araç Euro NCAP'ten beş yıldız aldı), motor ve donanımda akılcı çözümler olarak sıraladı. Grande Punto'da ABS'siz versiyon bulunmadığı ve donanım olarak bir üst segment isteyenlere bile yanıt verebildiğine dikkat çekildi. Araç, 'küçük Maserati' olarak da tanınıyor.
Sınıfının en hacimlisi
Grande Punto 4 bin 30 mm uzunluğu, 1680 mm genişliği ile sınıfının en uzun aracı olma özelliğine sahip. Aracın iç hacmi beş kişinin konforlu seyahat edebilmesi amacıyla geniş tutulmuş. Grande Punto çift bölgeli otomatik klimasıyla sürücü ve yolcu için farklı iklimlendirme sunuyor. Elektrikli açılır tavan-Skydome ve park sensörleri konfor özelliklerinden birkaçını oluşturuyor.
Benzinli ve dizel
Grande Punto, 2 benzinli ve 2 Multijet dizel olmak üzere 4 motor seneçeğiyle sunuluyor. 1.4 lt Fire motoru, 4 silindirli 1368 cc silindir hacmi ile 6000 devirde 77 hp güç, 3000 devirde 115 Nm tork üretiyor. Araç 5 ileri şanzımanıyla sıfırdan 100'e 7.7 saniyede ulaşılyor ve maksimum 165 km/s'de hızı sabitleniyor. Ortalama 100 km'de 6.1 litre yakıt tüketiyor.
1.3 multijet motoru, 4 silindirli 1248 cc silindir hacmi ile 4000 devirde 75 hp güç, 1750 devirde 190 Nm tork üretiyor. Araç 5 ileri şanzımanıyla sıfırdan 100'e 5.9 saniyede ulaşıyor ve maksimum 165 km/sde hızı sabitleniyor. Ortalama 100 km'de 4.7 litre yakıt tüketiyor. Tüm versiyonlarında Aktif güvenlik sistemi olarak ABS ve EBD standart olarak sunuluyor.