FİBA: Satışı görüşüyoruz

Fiba Holding, iştiraki olan Finasbank'ın hisselerinin satışıyla ilgili yetkilendirilen yatırım bankası Morgan Stanley'in potansiyel yatırımcılarla temaslarının devam ettiğini, bunun dışında kesinleşmiş bir gelişme olmadığını açıkladı.

İSTANBUL - Fiba Holding, iştiraki olan Finasbank'ın hisselerinin satışıyla ilgili yetkilendirilen yatırım bankası Morgan Stanley'in potansiyel yatırımcılarla temaslarının devam ettiğini, bunun dışında kesinleşmiş bir gelişme olmadığını açıkladı.
İngiliz pazar gazetesi The Business, Finansbank'ın dünyanın en büyük bankası Citigroup, Belçikalı Dexia Bank ve Alman DZ Bank'la hisse satışı için görüştüğü ve bu bankaların 'kısa listede' yer aldıklarını duyurdu.
Bu haberin Türk gazetelerinde de yer alması üzerine dün Fiba Holding'den borsaya bir açıklama gönderildi. Açıklamada, Finansbank hisseleriyle ilgili, bankacılık sektöründeki muhtemel ortaklık, işbirliği, hisse satışı gibi stratejik opsiyonların tespiti ve değerlendirilmesi amacıyla yatırım bankası Morgan Stanley'in yetkilendirildiği anımsatıldı. Açıklamada, şunlar kaydedildi: "Morgan Stanley'in yetki sözleşmesi kapsamında potansiyel yatırımcılar nezdindeki temasları devam etmekte olup, ancak bu aşamada yatırımcı bazında özel durum açıklaması yapılmasını gerektirecek kesinleşmiş herhangi bir gelişme söz konusu olmayıp, bu çerçevede basında çıkan haberler de gerçeği yansıtmamaktadır. Gelişmeler olması halinde İMKB aracılığıyla kamuya duyurulacağını bildiririz."
The Business'ın haberine göre dün söz konusu üç bankadan oluşan kısa liste tamamlandı ve Citigroup, Finansbank için de en yüksek teklifi veren banka oldu.
Bu arada dün bir Türk gazetesinde çıkan haberde "Citibank'ın Hüsnü Özyeğin'in sahibi olduğu Finansbank için 4.5 milyar dolarlık bir teklif götürdüğü konuşuluyor" ifadesi yer aldı.
Borsada oluşan fiyat üzerinden yapılan hesaplamada Finansbank'ın yaklaşık 7.36 milyar YTL (5.6 milyar dolar) olan piyasa değerine göre düşük bulunan bu fiyat yüzünden dün İMKB'de işlem gören Finansbank hisseleri günü yüzde 1.88 değer kaybıyla 7.85 YTL'den tamamladı.
Kart alacağı kredi oldu
Öte yandan, Finansbank'tan borsaya gönderilen bir başka açıklamada da bankanın, toplamı 300 milyon YTL tutarında beş yıl vadeli olmak üzere kredi kartı alacaklarını teminat göstererek yurtdışından kredi sağlanmasına yönelik Morgan Stanley'ye yetki verdiği duyuruldu.