Finalde Kahramanmaraş kadar cepten konuştular

Çarşamba günü Britanyalı Liverpool ile İtalyan Milan arasında oynanan Avrupa Şampiyonlar Ligi Final karşılaşması, Türkiye'nin en büyük GSM operatörü Turkcell'in de yüzünü güldürdü.

İSTANBUL - Çarşamba günü Britanyalı Liverpool ile İtalyan Milan arasında oynanan Avrupa Şampiyonlar Ligi Final karşılaşması, Türkiye'nin en büyük GSM operatörü Turkcell'in de yüzünü güldürdü. Maç için İstanbul'a gelen İngiliz ve İtalyan taraftarlar iki gün içinde Kahramanmaraş ve ilçelerinin bir ayda yaptıkları cep telefon görüşmesi (dakika bazında) kadar görüşme yaptılar.
Maçtan iki gün önce (pazartesi günü) başlayan cep telefonuyla görüşme trafiği çarşamba günü rekor düzeye ulaştı. Ancak esas yoğunlaşma çarşamba günü maçın oynandığı saatlerde gözlendi. Turkcell Genel Müdürü Muzaffer Akpınar, maç için gelen İngiliz ve İtalyan taraftarların görüşmesinin önemli boyutlarda olduğunu belirterek şunları söyledi:
"Bu trafikten İstanbul'a maç nedeniyle 40 bin İngiliz ve 20 bin İtalyan taraftarın geldiğini gördük. Finalist takımların taraftarları iki günde süre olarak Kahramanmaraş ilimizin ilçeleriyle bir ayda yaptığı kadar cep telefonu görüşmesini gerçekleştirdiler."
Bu görüşmelerin ücret olarak faturası 500 bin dolar civarında ve özellike maç sırasında bazı taraftarların stattaki havayı yansıtmak için cep telefonlarını uzun süreler açık tuttuğu belirlendi.
Muzaffer Akpınar, Turkcell'in ilk üç aylık perfomansını değerlendirmek için düzenlediği basın toplantısında şirketin pazardaki lider konumunu koruduğunu açıkladı. Buna göre Turkcell 2005 yılının ilk çeyreğini 900 bin
abone artışıyla 24 milyon 300 bin aboneyle kapattı. Turkcell'in aynı dönemdeki toplam geliri 898 milyon, net kârı ise 128 milyon dolar oldu. Akpınar çeşitli konularda şu bilgileri verdi:
Kâr azaldı: Şirketin geliri hem 2004'ün ilk, hem de son çeyreğine göre arttı. 2004'ün ilk çeyreğinde 746, son çeyreğinde 880 milyon dolar olan gelir rakamı 2005'in ilk çeyreğinde 898 milyon dolara ulaştı. Bu artışa rağmen net kâr dördüncü çeyrekteki 139 milyon dolardan 128 milyon dolara geriledi. Bunda görüşmelerdeki vergilerin yüksekliği önemli rol oynuyor. Ayrıca niseten düşük gelirli müşterilerin oluşturduğu ön ödemeli abonelerin sayısının faturalı abonelere göre daha hızlı artması gelir üzerinde sulandırıcı bir etki yapıyor.
Ön ödemeli abone sayısı artıyor: Turkcell'in ön ödemeli abone sayısı artıyor. Faturalı abone sayısında duraklama var. 2004'ün son çeyreğinde 18.3 milyon olan ön ödemeli abone sayısı 2005'in ilk çeyreğinde 19.1 milyona yükseldi. Faturalı hatlarda ise aynı dönemdeki artış 100 bin. Daha az fatura ödeyen ön ödemeli abone sayısındaki hızlı artış gelir ve kâr artış hızını yavaşlatıyor.
Kişibaşına aylık fatura 12 dolar: Turkcell'in abone başına bileşik aylık geliri 12 dolar oldu. Rakam geçen yılın ilk çeyreğinde 12.7, son çeyreğinde ise 12.4 dolardı. Faturalı hat sahibi abone ayda 28.5, ön ödemeli abone ise 7.4 dolarlık görüşme yapıyor.
Görüşme süresi yaklaşık 1 saat: Rakamlara göre Turkcell aboneleri ayda ortalama 59.6 dakikalık görüşme yapıyor.
500 milyon dolarlık yatırım: Bugüne kadar yapılan yatırımların toplamı 4.1 milyar dolara ulaştı. Bu yılki hedef ise 500 milyon dolarlık yatırım. Turkcell yüzde 35 oranında ağırlığa sahip olduğu ve iş ortaklarından oluşan 14'lü bir konsorsiyumla Türk Telekom ihalesine giriyor. Ancak Rekabet Kurulu'na göre piyasadaki etkin konumu nedeniyle konsorsiyumun yönetici ortağı olması mümkün değil. Turkcell'in ortaklıktaki konumu 10 Haziran'a kadar son şeklini alacak.
Yurtdışı iştiraklerini bünyesinde toplayan Fintur Azerbaycan, Kazakistan, Moldova ve Gürcistan'daki şirketleriyle 4.2 milyon aboneden 167 milyon dolar gelir sağlıyor. 48 milyon nüfuslu Ukrayna'ya yüzde 52 hissesi satın alınan bir GSM operatörüyle yıl başında girildi. Life (Hayat) adlı bu şirket Ukrayna'nın üçüncü büyük şebekesi konumunda.
İran ise 70 milyonluk nüfusuyle en çok önem verilen pazar. Ancak İran'da kurulacak şirketlerde yabancı sahipliğini yüzde 49 ile sınırlayan yasa parlamentodan geçti ve cumhurbaşkanının onayını bekliyor. Bu durum Turkcell'in işi biraz rölantiye almasına neden olmuş. Ancak genel müdür Akpınar, azınlık hisseyle şirketi yönetmelerine olanak sağlayacak bir formul için İranlı yetkililerle görüşmeye devam ettiklerini söylüyor.
Çalıntı cep telefonları: Bu global bir konu. Mahkeme kararıyla çalıntı telefonun kullanımını engelleme uygulamasına sempatiyle bakıyoruz. Malın nemasını, fırsatını ortadan kaldırırsanız bu suçlar azalabilir diye düşünmek lazım. Bu konudaki yasa çok yakında çıkacak ve Telekomünikasyon Kurumu'nda cep telefonlarının kimlik bilgilerinin bulunduğu bir veri bankası kurulacak. Çalıntı telefonun sahibi bu merkeze başvurup cihazını görüşmeye kapattırabilecek.
'Profesyoneliz, işimize bakıyoruz'


Büyütmek için tıklayınız
Muzaffer Akpınar, Turkcell'de sahiplik konusunda Çukurova Grubu ile TeliaSonera arasındaki tartışmanın dışında kalmaya çalışıyor. "Profesyonel yöneticiler olarak işimiz şirketi iyi yönetmek ve hisse değerini yükseltmektir" diyen genel müdür Akpınar şöyle konuştu:
"Bu tartışmaların dışındayız. Ama gelişmelerden hiç etkilenmiyoruz, hafıza haritamızın bir kısmını bu işlere hiç ayırmıyoruz demek de doğru değil. Ancak bunlar olmasıydı, hafıza haritamızın o bülümünü de katma değer yaratan işlere verebilirdik. Turkcell mali gücü yerinde, olgun bir şirket olduğundan bu sorundan pek etkilenmiyor, faaliyetlerine devam ediyor."
'İki kere toplandık'
Muzaffer Akpınar, Turkcell'in sahipliğini etkileyebilecek gelişmeler nedeniyle bugüne kadar yalnızca iki kere gece toplantı yaptığını belirterek şunları söyledi:
"Birincisi Pamukbank'a el konmadan bir gece önce (18 Haziran 2002) saat 23.30'da binamızda bir toplantı yaptık. Bu gelişmenin bizi nasıl etkileyeceğini konuştuk. İkincisinde de Çukurova Grubu'nun TeliaSonera'ya hisse satacağını açıkladığı 25 Mart 2005'ten bir gün önce saat 22.00'de Yapı Kredi Plaza'ya çağrıldım. TeliaSonera'nın İcra Kurulu Bakanı Anders Igel ve Çukurova Grubu'ndan Osman Berkmen bana anlaşmaya varıldığını ve açıklamanın yapılacağını söylediler. Yani o zaman öğrendik durumu. Sahiplik konusuyla ilgimiz bu kadardır. Biz işimize bakıyoruz."
Akpınar: Murat Ağabey için buruğum
Turkcell Genel Müdürü Muzaffer Akpınar son genel kurulda şirketin kurucu ortaklarından Murat Vargı'nın yönetim kuruluna alınmaması konusunda 'biraz buruk' olduğunu söyledi. Ortakların aldığı kararın ardındaki nedenleri bilmediğini ifade eden Muzaffer Akpınar şöyle konuştu:
"Murat ağabeyin yanında yetiştim. Kuruluş döneminde sahip olduğu tekstil şirketinde GSM'ciliği öğrendik. Turkcell gibi bir şirketin bu ülkeye kazandırılmasında çok büyük payı vardır. Yalnız benim değil Turkcell'deki herkesin ağabeyidir. Yönetim kuruluna girmemesi beni şaşırttı. Bu nedenle biraz buruk olduğumu söylemem gerek."
Akpınar Turkcell'in önümüzdeki dönemde de katma değer yaratmaya devam edeceğini belirterek "Bir hizmeti getirdim demek yetmez. Önemli olan onu iyi şekilde vermektir. Müşteri memnuniyetini sağlamaktır." dedi.