Finans devlerine global krizden çıkış için 'İstanbul mutabakatı' çağrısı

Finans devlerine global krizden çıkış için 'İstanbul mutabakatı' çağrısı
Finans devlerine global krizden çıkış için 'İstanbul mutabakatı' çağrısı

Uluslararası Finans Enstitüsü?nün ?Gelişmekte olan Pazarlar Danışma Konseyi? toplantısına dünya finans sektörünün önde gelen isimleri katıldı.

Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer, global piyasaları kriz deneyimlerinden yararlanmaya davet edip, 'İstanbul Mutabakatı etrafında toplanalım' çağrısı yaptı

İSTANBUL - Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer, ev sahipliğini yaptığı Uluslararası Finans Enstitüsü’nün (IIF) ‘Gelişmekte olan Pazarlar Danışma Konseyi’ toplantısında yaptığı konuşmada, global piyasaları, “Gelişmekte olan ülkeler’in kriz deneyimlerinden yararlanmaya davet ederek ‘İstanbul Mutabakatı’ adını verdiği yeni bir yaklaşım etrafında toplanmaya çağırdı.

Bankacılar katıldı
IMF ve Dünya Bankası toplantıları öncesinde gerçekleştirilen buluşmada ele alınan ‘İstanbul Mutabakatı’nın kriz deneyimlerinin paylaşımı ve işbirliği anlamına geldiğini söyleyen Sabancı Dinçer, “Özellikle gelişmiş pazarlar, kriz tecrübesi yüksek diğer ülkelerin deneyimlerinden yararlanmalılar” dedi. Sabancı Dinçer, sürdürülebilir kalkınma kapsamında gelişmekte olan ekonomilerin artan önemine de vurgu yaptı.
Uluslararası bankacılık sektörünün önde gelen isimlerinin katıldığı toplantı çerçevesinde konuşan Suzan Sabancı Dinçer,  ‘İstanbul Mutabakatı’nın, günümüzde piyasalarda oluşan karşılıklı bağımlılık ve güven unsurlarının tanınması anlamına geldiğini belirtti. Sabancı Dinçer, IMF ve Dünya Bankası toplantılarının İstanbul’da yapılmasının önemi hakkında da şunları söyledi: “Yaşadığımız dünyada merkezler ve odak noktaları değişiyor; İstanbul hem zorlu dönemlere hem de çok büyük gelişim ve değişimlere tanık olmuş bir şehir. Türkiye, şimdi farklı bölgeleri birleştiren bir kavşağın merkezinde, farklılıkların birleşip ortak bir paydada buluştuğu noktada yer alıyor.” (Radikal)