'Finans' Yunanlıların

Citibank çekildi
Finansbank için Citibank ile yarışan Yunanistan'ın en büyük bankası National Bank of Greece (NBG-Yunanistan Ulusal Bankası) muradına erdi. NBG, hisselerin yüzde 46'sını, bankanın piyasa değeri 6 milyar dolara denk gelecek şekilde satın aldı.
Özyeğin'de yüzde 10 kaldı
Elinde yüzde 10 hisse kalan Hüsnü Özyeğin'in eline 2.76 milyar dolar geçecek. Bankanın yurtiçi iştirakleri de Yunan bankasına gitti. NBG'nin küçük yatırımcıdan hisse almak için çağrı yapması bekleniyor.

İSTANBUL - 5 milyar doların üzerinde borsa değeri olan Finansbank'ın satışına yönelik ikili görüşme süreci dün sona erdi. Bankaya talip olan Citi Group ve Yunanistan'ın en büyük bankası National Bank of Greece'in (NBG) arasındaki yarış Yunan bankası lehine sonuçlandı. NBG, Finansbank'ın yüzde 46'sını bankanın değeri 6 milyar dolara denk gelecek şekilde satın almak üzere Hüsnü Özyeğin ile el sıkıştı. Satış gerçekleşirse Özyeğin ailesinin eline 2.76 milyar dolar geçecek.
Son durumda yüzde 46 ile bankanın yeni patronu Yunan Ulusal Bankası olurken, yüzde 55.68 hissesi bulunan Özyeğin ailesinin elinde yüzde 9 hisse kalacak. Finansbank'ın satışında yurtiçi iştirakler de NBG'ye geçerken, Özyeğin'in hiçbir zaman satmayı düşünmediği Hollanda ve Rusya gibi ülkelerdeki yaygın banka ve iştirakleri işlem dışında tutuldu.
Banka yalanlamamıştı
Satış işlemiyle ilgili açıklamanın bugün İMKB'ye yapılması beklenirken, NBG'nin de küçük yatırımcı için SPK'dan çağrı izni alacağı söyleniyor. Yunan NBG'nin, Finansbank'ın küçük yatırımcılardan satın alacağı hisselerle bankadaki payının yüzde 50'yi geçmesine kesin gözüyle bakılıyor.
Bir süre önce, Yunan ekonomi gazetesi Naftemporiki'de yer alan bir kulis haberde, Yunanistan'ın en büyük bankası olan National Bank'in Finansbank'ın yüzde 46 hissesi için 2.5 milyar avro (3 milyar dolar) teklif edeceği bildirilmişti. Yunan ekonomi gazetesi Naftemporiki, ayrıca ABD merkezli Citi Group'un da Finansbank'ın yüzde 56 hissesi için 3.5 milyar avro vereceğini belirtmişti.
Bu tekliflerle National Bank, Finansbank'ı 6.5 milyar dolar, Citi Group ise 6.2 milyar dolar üzerinden fiyatlandırmış oluyordu. Sözkonusu haberde, Citi Group ve Yunanlı NBG'nin Finansbank için tekliflerini en geç 31 Mart'a kadar verecekleri bilgisi yer almıştı.
Finansbank ile ilgilendiğini doğrulamayı veya yalanlamayı defalarca reddeden Yunan National Bank ise bir süre önce yaptığı yazılı açıklamada, Sırbistan ve Türkiye'de büyümek için genel bir ilgisi olduğunu ve iki ülkede seçilmiş satın almalar yapma planının da buna dahil olduğunu açıklamıştı. Finansbank'ın satışıyla yakından ilgilenen yabancı gazetelerden Financial Times ve Wall STreet Journal, Citi Group'un bankayı almaya daha yakın olduğunu yazmışlardı.
Yurtdışı işler satılmıyor
Finansbank'ın satış işlemi dışında tutulan yurtdışındaki iştirakleri şöyle: Finansbank Suisse, Finansbank Holland, Finansbank Russia, Finansbank Romania, Finansbank (İsviçre), Finans Leasing (Romania), Finans Securities (Romania), Finans International Holding (Hollanda), Banque de Bosphore (Fransa), FIBA IFSC (İrlanda), Finansbank Malta, Finans Int. Leasing, Finans Servici Fin., Finans Credit Ipotecar, FimRom Holding, Anchor Group, Anchor Retail, Marks& Spencer Russia.
NBG Balkanlar'da hızlı büyüyor
Yunanistan'ın en eski ve en büyük bankası olan National Bank of Greece (NBG) 1841'de kuruldu. Banka Yunanistan'ın en büyük şube ve ATM ağına da sahip. Bankanın Yunanistan'da 570 aşan şubesi ve 9 bin 300'den fazla ATM'si bulunuyor. Balkanlar'daki son satın almalardan sonra yurtdışındaki şube sayısı 290'a çıktı. Bankada 9 milyondan fazla mevduat hesabı, 1 milyondan fazla da kredi hesabı bulunuyor. Yunanistan'ın en büyük bankasının 2004'te toplam varlıklarının tutarı 52.8 milyar avroyken, vergi öncesi kârı 577 milyon avro.
Aktif büyüklükte 8. sırada, net kârı 470 milyon YTL
Hüsnü Özyeğin öncülüğünde kurulan Finansbank, 26 Ekim 1987 tarihinde faaliyete geçti. Yurtiçinde 221 şubesi bulunan Finansbank, 10 ülkede bankacılık yapıyor. Türkiye dışında, İsviçre, Hollanda, Fransa, Almanya, Belçika, Rusya, Romanya, İrlanda ve Bahreyn'deki şube ve bankalarıyla hizmetlerini sürdürüyor.
Bu yapısıyla Finansbank yurtdışında en çok yatırımı olan ve en yaygın ağa sahip Türk bankası. 3 Şubat 1990'da İMKB'ye kote olan Finansbank, 3 Haziran 1998 tarihinde de Global Depositary Receipts yöntemiyle Londra Borsası'na da girdi. Ağustos 2005 itibarıyla Finansbank hisselerinin yüzde 41.11'i halka açık. Finansbank'ın yüzde 55.68'i Özyeğin ailesinin elinde bulunuyor. Yüzde 3.21'i sigorta şirketi Aviva'nın sahipliğinde olan bankanın yüzde 41.11'i borsada işlem görüyor. 2005 sonu itibarıyla Finansbank aktif toplamı açısından Türkiye'nin özel bankaları arasında 8. sırada bulunuyor. Konsolide olarak ise 5. sıraya çıkıyor. Toplam aktifler 2004 sonuna göre reel yüzde 33 büyüyerek 17 milyar 919.3 milyon YTL'ye yükseldi. Nakit krediler portföyü 2004 sonuna gore reel yüzde 35 artarak 10 milyar 972.9 milyon YTL seviyesine ulaştı. Özkaynaklar ise 2005'in sonunda yüzde 36 artış kaydederek 1 milyar 589.9 milyon YTL'ye ulaştı.
Finansbank'ın vergi, karşılıklar ve enflasyon öncesi konsolide kârı 2005 sonu itibarıyla bir önceki yıla oranla yüzde 84 artarak 844.9 milyon YTL olurken net kârı bir önceki yılın aynı dönemine gore yüzde 68 artarak 470.2 milyon YTL oldu. Bankanın sermaye yeterlilik rasyosu ise yüzde 14.8.