Finansbank ortak peşinde

Fiba Holding, Finansbank'la ilgili muhtemel ortaklık ve işbirliği için Morgan Stanley'i görevlendirdi.

İSTANBUL - Fiba Holding, Finansbank'la ilgili muhtemel ortaklık ve işbirliği için Morgan Stanley'i görevlendirdi. Finansbank'ın ana hissedarı Fiba Holding'den İMKB'ye gönderilen yazıda, Fiba Holding A.Ş.'nin, ana hissedarı bulunduğu Finansbank ile ilgili olarak, kendisi adına ve Finansbank'da hissedar olan diğer Fiba Grubu şirketlerini temsilen, bankacılık sektöründeki muhtemel ortaklık, işbirliği ve hisse satışı gibi stratejik opsiyonların tespiti ve değerlendirilmesi amacıyla Amerikan yatırım bankası Morgan Stanley'i münhasıran görevlendirdiği belirtildi.
Fiba Holding 2001 yılında Finansbank'ın yüzde 51'ini satmak üzere Fransa'nın en büyük bankası BNP Paribas ile bir ortaklık ön anlaşması imzalandığı açıklanmış, ancak daha sonra Fransızların bankanın yurtdışı iştiraklerini almak istemeleri nedeniyle anlaşmaya varılamamıştı.
Özyeğin: Niyetimiz yok
Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin 2002 yılında BNP Paribas ile evlilikten 'Türkiye'deki nispi istikrarlı gidişi gördükten sonra' vazgeçtiklerini söylemişti. Özyeğin, geçen yılın sonunda ise 'Ortaklık için gelen var mı?' sorularına, "Görücüye çıkmıyoruz. Kimseyle görüşmeye niyetimiz yok. Türkiye'de mali sonuçları en iyi olan iki bankadan biriyiz. Demekki bankamızı iyi yönetiyoruz" demişti.
Finansbank Yönetim Kurulu üyesi Ömer Aras da bankanın organik büyümesi yönünde karar aldıklarını belirterek "Bu işi yabancı sermaye arayışı olmadan sürdüreceğiz" demişti.
Türkiye'nin beşinci büyük özel bankası Finansbank, 2005'in ilk dokuz ayında net kârını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 106 artırarak 345.9 milyon YTL'ye yükseltmişti. Bankanın yüzde 55.68 hissesi Özyeğin ailesinin elinde bulunuyor.