Finansbank'a dış kredi

Finansbank, müşterilerine ithalat kredisi kullandırmak için Japon Bank of International Cooperation (JBIC) ve Mizuho Corporate Bank Ltd ile 25 milyon dolarlık...

İSTANBUL - Finansbank, müşterilerine ithalat kredisi kullandırmak için Japon Bank of International Cooperation (JBIC) ve Mizuho Corporate Bank Ltd ile 25 milyon dolarlık ve 2.5 milyar Japon Yeni (21 milyon dolar) tutarında kredi anlaşması imzaladı.
5 ve 7 yıl vadeli kullandırılan krediye ilişkin anlaşmanın imza törenine Finansbank Genel Müdürü Sinan Şahinbaş ve JBIC Avrupa ve Ortadoğu'dan Sorumlu Yönetim Kurulu üyesi Kuniaki İto, Mizuho Corporate Bank Genel Müdürü Shingi Fukumoto katıldı.
Üç bankaya kredi
JBIC'in çeşitli finansman olanaklarıyla iki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri desteklediğini belirten Kuniaki Ito, Japon firmaların Türkiye'deki doğrudan yatırımlarına finansman desteği sağlayarak, karşılıklı ticaret ve yatırım ilişkilerini güçlendiklerini söyledi. 50'şer milyon dolarlık paketler halinde üç Türk bankasına kredi veren JBIC ve Mizuho'nun bir bankayla daha anlaşabileceği belirtilmekle birlikte yetkililer Türkiye'ye ayırdıkları portföy hakkında bir bilgi vermekten kaçındı.
80'lerin başından bu yana Mizuho olarak Türkiye riskini aldıklarını ve kredi verdiklerini söyleyen bankanın Londra Türkiye Risk Masası Sorumlusu Jeremy Burke, ekonomik ve politik istikrarın sağlanmasıyla Türkiye hakkında yatırımcıların kendini daha rahat hissettiğini dile getirdi.