Finansbank'a teklif: Citi'den 5.5 milyar dolar

Citi Group ve Yunan NBG şirketlerinin, Finansbank için son teklifi verme hazırlığında olduğu belirtildi. Citi'nin teklifinin 5.5 milyar dolar olacağı öğrenildi. Finansbank 5.5 milyar dolara satılırsa Özyeğin ailesinin eline 2 milyar 975 milyon dolar geçecek.

İSTANBUL - Dünya finans devlerinden Citi Group ve Yunanistan'ın önde gelen bankası National Bank of Greece (NBG) Türkiye'nin sekizinci büyük bankası Finansbank'ı satın almak için son tekliflerini vermeye hazırlanıyor. Daha önce altı bankanın talip olduğu Finansbank'ta böylece finale iki banka kalmış oluyor.
The Wall Street Journal gazetesinde yer alan haberde de Citi Group'un vereceği son teklife göre Finansbank'ın piyasa değerinin 5 milyar dolar ya da üzerine çıkabileceği belirtildi. Ancak Finansbank'ın kurucusu Hüsnü Özyeğin'e yakın kaynaklar halen piyasa değeri 5.2 milyar dolar olan Finansbank için verilecek teklifin 5.5 milyar dolar düzeyinde olacağını belirtiyor.
Özyeğin ailesine ait şirketlerin elinde Finansbank'ın yüzde 54 hissesi bulunuyor. Eğer teklif beklentiler doğrultusunda Finansbank'ın piyasa değerini 5.5 milyar dolara ulaştıracak bir rakam olursa Özyeğin ailesinin eline 2 milyar 975 milyon dolar para geçecek. The Wall Street Journal'ın haberinde ödemenin nakit olarak yapılacağı ifade edildi. Haberde tekliflerin 'bugün ya da yarın' verileceği belirtildi.
İki yıldır banka almıyor
Finansbank operasyonu, Uzakdoğu'daki işlerinde usulsüzlükler yapan Citi Group'a Federal Reserve Board (FED) tarafından getirilen 'büyük iştirak edinme yasağı'ndan bir yıl sonra bu alandaki ilk girişimi olacak. FED bazı usulsüzlükler nedeniyle Citi Group'u Mart 2005'de uyarmış ve 'evinin içini düzene sokuncaya' kadar büyük alımlar yapmaması yolunda da telkinlerde bulunmuştu.
Citi Group yabancı bir ülkedeki son banka alımını Nisan 2004'de Güney Kore'deki KorAM Bank'a 2.7 milyar dolar ödeyerek yapmıştı. Özyeğin'e yakın çevreler Citi Group'un Finansbank'ın Özyeğin ailesine ait hisselerin tümü, NBG'nin ise yüzde 20 hisse için teklif vermesini beklediklerini söyledi. İki grup da aralarında İsviçre, Rusya, Romanya ve Hollanda gibi ülkelerde bulunan Finansbanklar için teklif vermeyecek. Hüsnü Özyeğin'in de önümüzdeki dönemde Türkiye'de turizm ve gayrimenkul, yurtdışında da bu bankalar aracılığıyla yine bankacılık sektöründe yoğunlaşmak istediği için bu konuda fazla ısrarcı olmayacağı öğrenildi.
Citi Group'u dünyanın dört bir yanında önemli bir güç haline getirmeyi hedefleyen İcra Kurulu Başkanı Charles Prince ise geçen yıl sonunda yaptığı açıklamada 'evlerinin içini düzene sokmak için uğraştıklarını' ve bunun otoriteler tarafından olumlu karşılandığını düşündüğünü söylemişti. FED ise bu açıklamanın ardından sessiz kalmıştı. Citi Group yetkilileri geçtiğimiz yıl yaptıkları çeşitli açıklamalarda perakende bankacılık için en cazip alanların Brezilya, Çin, Rusya ve Türkiye olduğunu belirtmişlerdi.
Fatura kabarabilir
Ancak Citi Group'un Finansbank hisselerinin yüzde 54'ünü satın alması durumunda yönetim de değişecek. Bu durumda Citi Group'un elinde bulunan yüzde 46 hissenin İMKB'den alım için küçük ortaklara çağrıda bulunması gerekecek. Bu durumda Citi Group için Finansbank'ın faturası, hisselerini satmak isteyecek küçük yatırımcıların ve yatırım fonlarının sayısına göre Özyeğin ailesine ödeneceği hesaplanan 2 milyar 975 milyon doların çok üzerine çıkaracak.
Yurtdışı işler satılmıyor
Finansbank'ın yurtdışındaki iştirakleri ise şöyle: Finansbank Suisse, Finansbank Holland, Finansbank Russia, Finansbank Romania, Finansbank (isviçre), Finans Leasing (Romania), Finans Securities (Romania), Finans International Holding (Hollanda), Banque de Bosphore (Fransa), FIBA IFSC (İrlanda), Finansbank Malta, Finans International Leasing,Finans Servici Fin., Finans Credit Ipotecar, FimRom Holding, Anchor Group, Anchor Retail, Marks& Spencer Russia.