Finansbank'ta işlem tamam

Fiba Grubu'nun sahip olduğu Finansbank'ın yüzde 46 hissesi ve kurucu hisselerinin tamamının 2 milyar 774 milyon dolara Yunanlı National Bank of Greece'e (NBG) devri tamamlandı.

İSTANBUL - Fiba Grubu'nun sahip olduğu Finansbank'ın yüzde 46 hissesi ve kurucu hisselerinin tamamının 2 milyar 774 milyon dolara Yunanlı National Bank of Greece'e (NBG) devri tamamlandı. Böylece bankanın tamamının değeri 5.5 milyar dolar oldu.
Satış işlemiyle Fiba Holding'in Finansbank'ta yüzde 9.68 oranında hissesi kaldı. Fiba Grubu, satış sonrasında Hüsnü Özyeğin'in yönetim kurulu başkanı olarak kalacağını, bankanın üst yönetiminin de görevine devam edeceğini açıkladı. Anlaşmaya göre Finansbank'ın Türkiye'de bulunan Finans Leasing, Finans Yatırım, Finans Portföy Yönetimi, IBTech ve yurtdışında faaliyet gösteren Finansbank Malta, bankanın mülkiyetinde kaldı. Finansbank'ın Hollanda, İsviçre, Rusya ve Romanya'daki bankacılık faaliyetleri dahil olmak üzere diğer tüm yurtdışı faaliyetleriyse Finansbank tarafından Fiba Holding'e satıldı.
'Dönüm noktası'
Finansbank Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin yaptığı açıklamada, "Bu yatırım NBG'nin Güneydoğu Avrupa'da sahip olduğu lider konumuyla Finansbank'ın Türkiye'deki yüksek büyüme potansiyelini bir araya getirecek. Birleşme sonucunda sağlanacak sinerjiler Finansbank'ın şu anki yönetim kadrosuyla göstermekte olduğu hızlı büyümeyi desteklerken, yüksek kârlılığının da gelişmesini sağlayacaktır" dedi.
NBG Yönetim Kurulu Başkanı Takis Arapoğlu ise, "Üç yıllık planımız dahilindeki bu yatırımın sonuçlanmasından çok mutluyuz. Bu ortaklık, NBG Grubu için bir dönüm noktasıdır" ifadesini kullandı.
Fiba azınlık ortak
Ortak..Payı (yüzde)
National Bank of Greece..46
Fiba Holding..9.68
Halka Açık..44.32