Finansbank'tan altın borsa fonu

Finansbank, Türkiye'nin ilk Altın Borsa Yatırım Fonu olan 'İstanbul Gold Altın Borsa Yatırım Fonu' için Sermaye Piyasası Kurulu'na başvurdu.

İSTANBUL - Finansbank, Türkiye'nin ilk Altın Borsa Yatırım Fonu olan 'İstanbul Gold Altın Borsa Yatırım Fonu' için Sermaye Piyasası Kurulu'na başvurdu. Fonun bu yılın ilk yarısında İMKB'de işlem görmeye başlaması hedefleniyor. İstanbul Altın Borsası (İAB) ve Takasbank'ın da desteğiyle Türkiye ilk Altın Borsa Yatırım Fonu'na kavuşacak. Yeni Yatırım Fonu'yla dünyada sadece dört tane bulunan Altın Borsa Yatırım Fonları'na beşincisi eklenmiş olacak. Bu fon sayesinde yatırımcıların, 1 gram altın satın almak için 1 pay İstanbul Gold almaları yeterli olacak.İMKB'de alıp- satabilecekler; altının getirisine bire bir ortak olup; Takasbank güvencesinde saklayabilecekler. İAB Başkanı Vahdettin Ertaş, bu proje ile Türkiye'nin altın fiyatının belirlenmesinde önemli bir konuma geleceğini belirtti.
NBG ortaklarından onay isteyecek
Bu arada Finansbank'ın yüzde 46 hissesini ve 100 kurucu hissesini 2.3 milyar avroya satın alma anlaşması imzalayan Yunan National Bank of Greece bu işlemin finansmanına yönelik 3 milyar avroluk sermaye artırımı için 27 Nisan tarihinde yapılacak olan yıllık toplantıda hissedarlardan onay isteyecek. (Radikal,Reuters)