Finansçılara uluslararası kimlik

Küreselleşen ekonomi, Türkiye'deki yerli ve yabancı tüm şirketleri finans ve muhasebe yönetimi konusunda uluslararası gelişmeleri yakından takip etmeye zorluyor.
Haber: NAZMİ BELGE / Arşivi

İSTANBUL - Küreselleşen ekonomi, Türkiye'deki yerli ve yabancı tüm şirketleri finans ve muhasebe yönetimi konusunda uluslararası gelişmeleri yakından takip etmeye zorluyor.
Özellikle dünya devlerinin sınır tanımayan yatırım ve işbirlikleri şirketlerin finans ve muhasebe yöneticilerinin de uluslararası yetkinliğe sahip olmasını kaçınılmaz kılıyor. Haziran ayında finans yöneticilerine bu donanımı sağlamak amacıyla kurulan Uluslararası Finans Enstitüsü Derneği, 1 Kasım'da merkezi ABD'de bulunan The Institute of Management Accountants'ın (IMA-Muhasebe Yönetim Enstitüsü) yurtdışındaki 12'nci şubesi olarak faaliyete başladı.
Başkanlığını Selçuk Tümay, genel sekreterliğini ise Mesut Aktaş'ın yürüttüğü IMA'nın Türkiye şubesinin kurucu üyeleri arasında Yabancı Sermaye Yatırımcıları Derneği (YASED) Başkanı Şaban Erdikler, Prof. Dr. Güler Aras, Prof. Dr. Aydın Aysan, Prof. Dr. Noyan Arsan, Mustafa Orhan, Arda Arat, Bülent Üstünel, Ali Kamil Uzun, Hüseyin Gürer, Kerim Kazgan ve Mustafa Uysal yer alıyor.
Yabancı şirketlerin tercihi
IMA Türkiye'nin üyeleri arasında Avensis, Philips, Coca-Cola, Anadolu Grubu gibi dev şirketlerin yanı sıra ilaç firmalarının hemen hemen tamamının finansman ve muhasebe yöneticileri bulunuyor. Dünya çapında 60 bini aşkın finans ve muhasebe yöneticisinin üye olduğu IMA'nın 10'u ABD dışında olmak üzere 230 şubesi bulunuyor. Enstitü, düzenlediği eğitimler ve gerçekleştirdiği sınavlar sonucunda üyelerine Certified Management Accountant (Yönetim Muhasebesi Sertifikası)-(CMA) veriyor.
'Uluslararası pasaport' niteliğindeki sertifikaya sahip olan finans yöneticileri yurtiçi veya yurtdışındaki şirketlerde tercih nedeni oluyor.
IMA İcra Kurulu Başkanı Paul Sharman, CMA almaya hak kazanmış yöneticilerin özellikle yabancı şirketlerin tercih konusu olduğuna dikkat çekiyor. Uluslararası alanda geçerliliği bulunan bu sertifakaya sahip olmak isteyen yöneticilerin öncelikle IMA Türkiye'ye üye olması gerekiyor. Üyelerin akademik eğitimlerini maliye, finans, muhasebe gibi
alanlarda yapmış olması gerekmiyor.
Adaylar, sonra ekonomi, kurumsal finansman, maliyet muhasebesi, iç denetim, performans yönetimi, finansal raporlama, karar analizleri, stratejik planlama-organizasyon ve iş etiği alanında eğitim aldıktan sonra dört sınavdan geçiyor. Başarılı olanlar CMA sertifikası alıyor.
CMA kaça mal oluyor?
IMA Türkiye'ye üyelik bedeli yıllık 185 dolar. Ayrıca her sınav için 165 dolar ödeniyor. Yöneticiler dört sınava giriyor. Kitap, CD vs gibi eğitim materyalleriyle birlikte sertifika için yapılan harcama 1000 doları buluyor. IMA Türkiye Başkanı Tümay'a göre, bir kişinin bu çalışmayı tamamlayabilmesi için ortalama 1-2 yıl yeterli. Ancak, normal koşullarda bu eğitimi tamamlamak için dört yıllık bir süre var. Bu sürede eğitim tamamlanamamışsa kişi verdiği sınavlardan da başarısız sayılıyor.
Öte yandan sertifikanın yenilenmesi gerekmiyor. Ancak yönetici her yıl 30 saatlik eğitim almak zorunda.