'Finansı İstanbul'a taşıma kararı yok'

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, bazı binalar ve kurumların İstanbul'a taşınması konusunda alınmış bir karar bulunmadığını söyledi.

İSTANBUL - Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, bazı binalar ve kurumların İstanbul'a taşınması konusunda alınmış bir karar bulunmadığını söyledi. Şener, İstanbul'un finans merkezi olmasının çok yönlü, çok boyutlu bir çalışmanın sonucu olduğunu belirtti.
Şener, "Son günlerde binaların ve kurumların taşınmasına kilitlenmiştir. Bulunduğumuz safhada, yani bugün itibarıyla bu konuda, yani bazı binaların ve kurumların taşınması konusunda alınmış bir karar yoktur. Henüz alınmış bir kararın olmadığı bir safhada ben 'İstanbul finans merkezi olması gerekir' cümlesiyle birlikte bina ve kurum taşıma konularında yorum yapmama kararındayım" dedi.
Cari açıkla ilgili soruya karşılık Bakan Şener, "Mevcut cari açığa baktığımızda, Türkiye'nin cari açığı 22-23 milyar dolar oldu diyoruz ama Türkiye'nin sadece 2006 yılında doğrudan yabancı yatırım beklentisi
17 ile 20 milyar dolar civarında. Cari açığın hemen hemen tamamının doğrudan yabancı yatırımla karşılanacağı bir düzeyi görüyoruz" dedi.