Finansın İstanbul'a göçüne itiraz geldi

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Zafer Çağlayan, hükümetin, İş Bankası ve Şekerbank'ın ardından Merkez Bankası, Halkbankı, Ziraat Bankası...

ANKARA - Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Zafer Çağlayan, hükümetin, İş Bankası ve Şekerbank'ın ardından Merkez Bankası, Halkbankı, Ziraat Bankası, BDDK, SPK gibi kuruluşlarında merkezlerinin İstanbul'a taşınma girişimine tepki göstererek, buna karşı 'Ankara Platformu' oluşturulması çağrısında bulundu.
Zafer Çağlayan, Devlet Bakanı Ali Babacan'ın Halk Bankası, Ziraat Bankası ve Merkez Bankası'nın İstanbul'a taşınacağını sözlerine ise tepki gösterdi.
'Peki Hazine gitsin'
Zafer Çağlayan, özelleşecek olan Halkbank'ın taşınmasının yanlışlığına işaret ederek şunları söyledi:
"Satıyorsan niye taşıyorsun? Bırak alan taşısın. Ziraat Bankası niye gitsin? Herhalde İstanbul tarım kenti olacak. Taşınmanın getireceği fayda nedir? Özellikle Merkez Bankası faizlerde indirim mi sağlayacak? Döviz kurunu mu dengeye getirecek, Merkez Bankası'nın İstanbul'a gitmesi? O zaman Hazine'yi de, Maliye'yi de götürelim, ne varsa İstanbul'a götürelim. Hatta yetmedi başkent İstanbul olsun, eğer bir fayda getirecekse, ekonomik anlamda bir şey sağlayacaksa yapılsın."
Halk Bankası'nın blok satış yöntemiyle özelleştirmesini de eleştiren Zafer Çağlayan, KOBİ'lere kredi desteği için altyapının oluşturulmasının ardından Vakıfbank'ta olduğu gibi Halk Bankası'nın belli miktarının halka açılması gerektiğini de sözlerine ekledi.