Fındığa 5 YTL veren Fiskobirlik para arıyor

Fiskobirlik fındığa TMO'nun 1 YTL üzerinde, 5 YTL fiyat verdi. Birlik önce çiftçiye 2005'ten kalan borcunu ödemeye çalışacak, ocaktan sonra yeni ürünün parasını verebilecek.

GİRESUN/İSTANBUL - Parası olmadığı ve kredi bulamadığı için ortaklarından aldığı 2005 ürünü fındığın bedelini hâlâ ödeyemeyen Fiskobirlik, 2006 yılı ürünü fındığa Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) 1 YTL üzerinde 5 YTL fiyat vereceğini açıkladı.


Büyütmek için tıklayınız

Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Pamuk, Giresun kalite fındığa brüt 5 YTL, levant kaliteye 4.80 YTL, sivri ve kara fındığa 4.60 YTL fiyat verdiklerini söyledi. DSP Genel Başkan Yardımcısı Hasan Macit'in ziyaretinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada ilk yönetim kurulu toplantısında 2005 yılı ürününden üreticilerin alacaklarının ödenmesini karara bağladıklarını ifade eden Yaşar Pamuk, "Buna göre 2005 ürünü bedeli ödemelerine 45 gün içinde başlanacak. Borçların tamamı da yılbaşına kadar ödenecek" dedi.
160 milyon YTL borç
Diğer öncelikli gündem maddelerinin 2006 ürünü fındık fiyatı ve alım esasları olduğunu kaydeden Pamuk, "Ancak 2005 ürününden üreticiye 160 milyon YTL borcumuz var. Bu parayı ödemeden 2006 ürününü almamız mümkün değil. Giresun kalite fındığa brüt 5 YTL, levant kaliteye 4.80 YTL, sivri ve kara fındığa 4.60 YTL fiyat verdik" diye konuştu. Bunları yaparken diğer dönemlere göre farklı bir uygulama yaptıklarını belirten Pamuk, "Daha önce birlik kilogram başına üreticiden yüzde 11 kesinti yapıyordu. Biz üreticinin cebine daha fazla para girsin diye bunu yüzde 5'e düşürdük" dedi.
Finansman sıkıntısı var
Pamuk'un açıklamasından fındığa finansman sıkıntısı bulunmayan TMO'dan daha fazla fiyat veren Fiskobirlik'in üreticiye ödemeyi yılbaşından önce yapması mümkün görünmüyor.
Çünkü Fiskobirlik'in üreticiye 2005 ürününden çok büyük miktarda borcu var ve halen de borcun tasfiyesi için bir kaynak sağlanmış değil. Piyasadaki beklenti Fiskobirlik'in yeni yönetiminin finansman temini için bankalarla görüşmeye başlayacağı yolunda. Ancak bu görüşmelerin de kısa sürede sonuca ulaşması mümkün görülmüyor. Piyasaya göre Pamuk'un 'ödemelerin 45 gün içinde başlayacağı' sözü, ödemelerin 45 gün sonra başlayacağı anlamına geliyor. Borcun tümünün tasfiyesininse ancak ocakta biteceği ifade ediliyor. Bu durumda Fiskobirlik, başkan Pamuk'un da belirttiği gibi 2006 ürününü geçmiş dönem borcunu tasfiye etmeden alamayacağı için üretici mutlaka ocak ayını bekleyecek. Yani Fiskobirlik'in açıkladığı 5 YTL'lik fiyat bugün için değil ocak ayı için geçerli. Fiskobirlik Olağanüstü Genel Kurulu'nun ardından sorunun çözüleceği beklentisiyle çeşitli harcamalarını bugüne kadar erteleyen üreticininse ocağa kadar beklemesi mümkün görülmüyor.
Fiyat farkı uygulanacak
Fiskobirlik'in 11 Eylül'de başladığı emanet usulü (fındığı teslim edip satıldığında parasını almak yöntemi) ise işe yaramıyor. Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Pamuk, birliğin bugüne kadar emanet usulüyle 20-30 ton (iki kamyon) fındık alabildiğini söyledi. Piyasada fiyatların yükselmesi halinde fındığa fiyat farkı uygulayarak taban fiyatı (5Y YTL) yükselteceklerini söyleyen Pamuk, "Üreticimizin yüzünü güldürmek için hükümetimizle birlikte sağduyulu hareket ediyoruz" dedi. (aa, Radikal)