Fındığın faturası Erdem'e çıktı

Fiskobirlik'te yönetim değişti. Dün yapılan olağanüstü genel kurulda, yönetim kurulu başkanlığına Ordu Yağ Sanayi A.Ş. Genel Müdürü ve Fiskobirlik Denetim Kurulu Üyesi Yaşar Pamuk seçildi. Adaylığını son ana kadar açıklamayan Fiskobirlik...

GİRESUN - Fiskobirlik'te yönetim değişti. Dün yapılan olağanüstü genel kurulda, yönetim kurulu başkanlığına Ordu Yağ Sanayi A.Ş. Genel Müdürü ve Fiskobirlik Denetim Kurulu Üyesi Yaşar Pamuk seçildi. Adaylığını son ana kadar açıklamayan Fiskobirlik Başkanı Salih Erdem ve ekibinin 'sürpriz yenilgisinde' Fiskobirlik'in üreticilere 2005 yılı ürün bedelinin henüz ödeyememiş olması ve hükümetle girdiği kavga sonucu fındık alımında devre dışı kalması, 2006 yılı fındık fiyatının 4 YTL gibi düşük fiyatla açıklanması etkili oldu.
AKP'lilerin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı gereği liste çıkarmadığı öne sürülen genel kurulun sonucu bölgedeki yerel televizyonlar tarafından 'MHP ve eski fındık ihracatçılarından Lokman Kondakçı'nın listesi kazandı' diye yorumlandı.
Erdem: Siyasi olmadık
Yeni yönetim kurulu listesinde yer alan Eyinesil bağımsız belediye başkanı Coşkun Somuncuoğlu MHP'ye yakın olarak tanınıyor. Genel kurulda, Salih Erdem ile Yaşar Pamuk başkanlığındaki iki liste yarıştı. 422 delegeden 401'inin oy kullandığı seçimde, 399 oy geçerli, 2 oy ise geçersiz sayıldı. Seçimde Yaşar Pamuk 227 oyla başkan seçilirken, listesindeki Hüsamettin Kaya 196, Coşkun Somuncuoğlu 210 ve Ramis Sungurluoğlu 205 oyla yönetim kuruluna seçildi.
Seçimde Salih Erdem 155, yönetim kurulundaki üyeleri Salih Can 150, Mehmet Çoban 165 ve Eyüp Filizfidanoğlu 161 oy aldı.
Yaşar Pamuk, seçimin ardından yaptığı açıklamada, önlerinde iki hassas öncelikli konu olduğunu ifade edip şunları söyledi:
"Birincisi 2005 yılı fındık bedelinin ödenmesi, diğeri ise 2006 yılı için fındıkta yapacaklarımız. Verdiğim 5 YTL'lik sözün arkasındayım. AKP ile kavgamız söz konusu olamaz. Onların da üreticinin sorununa duyarsız kalacağını sanmıyorum."
'Bize karşı siyasi liste hazırlandı'
Seçime geçilmeden önce konuşan Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Salih Erdem, "Üzülerek söylüyorum bize karşı siyasi liste hazırlandı. Bundan dolayı tekrar aday olma mecburiyetini duydum" dedi.
Yönetim kurulu adına söz alan Erdem, şunları söyledi: "Siyasetin s'sini bile kullanmadım. Çok acımasız, haksız eleştirilere maruz kaldık. Her türlü eleştiriye açığız, ama bize kimsenin 'siyasi' demeye hakkı yok. Beni tanıyanlar bilir. Bu genel kurula hazırlanan listeyi görünce arkadaşlarımın ricasını kırmadım, tekrar aday oldum. Ricam Fiskobirlik'e siyaset sokulmasın."
AKP uzak durdu
Genel kurulda, 50 kooperatif bölgesinden 401 delege oy kullandı. Saat 10.00'da başlaması gereken kongre, yaklaşık 1.5 saat gecikmeyle başladı. Güvenlik güçleri kongre salonunda ve çevresinde yoğun güvenlik önlemleri aldı. 130 polis ve 17 özel güvenlik görevlisi salonda görev yaptı. 5 Şubat'ta yapılan kongreye çok sayıda milletvekili ile katılan AKP'den bu kez hiç milletvekili bulunmaması dikkatlerden kaçmadı.
'1.5 milyar dolar Zapsu'ya akacak'
CHP Ordu Milletvekili Sami Tandoğdu, siyasetsiz hiçbir sivil toplum kuruluşu ve birlik olmadığını savunarak, şunları kaydetti: "Bundan sekiz-dokuz ay önce Fiskobirlik'in burada yapılan olağan genel kurulunda ön sıralarda 10-15 AKP milletvekili oturuyordu. Kimse kusura bakmasın. Ben fındığın siyasi tarafını konuşmak zorundayım. Delikanlı politikacılardanım. Kasımpaşalı geçinenler varsa ben de Fatsalıyım. Açık ve net konuşuyorum. Ben yalan konuşmayacağıma Meclis'te yemin ettim." Erdoğan'ın Ordu ve Giresun mitinglerinde yaptığı konuşmalarla fındık fiyatını yerlere düşürdüğünü iddia eden Tandoğdu, "Tepki olarak Ankara'da fındık eylemi yaptım. Üreticinin hakkını korumak istedim. Ben dönen dolapları size anlatmak zorundayım. Fındıkta yaşanan bu süreçten sonra 1.5 milyar dolar Başbakan'ın danışmanı sayın Cüneyt Zapsu ve 11 kişinin cebine girecek" dedi. Tandoğdu, "Mutlaka açıklanan fiyatın üzerinde yeni bir fiyat verilmeli. İşin peşini sonuna kadar bırakmayacağım. Bunun için eylem yapmaya hazırım. Gerekirse sayın Başbakan'ın evinin önüne 1 kamyon dolusu fındık dökerim" diye konuştu.
(Radikal, dha)