'Fındığınızı 15 Eylül'e kadar pazara götürmeyin'

Türkiye Ziraatçılar Derneği Genel Başkanı İbrahim Yetkin, AKP iktidarı döneminde Türk çiftçisinin ürününü pahalı üretip ucuza sattığını ve bu nedenle de yüzde ç63 oranında fakirleştiğini söyledi.

ANKARA - Türkiye Ziraatçılar Derneği Genel Başkanı İbrahim Yetkin, AKP iktidarı döneminde Türk çiftçisinin ürününü pahalı üretip ucuza sattığını ve bu nedenle de yüzde ç63 oranında fakirleştiğini söyledi. Yetkin bu dönemde mazota yüzde 114.2 zam yapıldığına dikkat çekti. İbrahim Yetkin, CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol ve bir grup CHP milletvekilinin Türkiye Ziraatçılar Derneği'ni ziyaretinde yaptığı konuşmada, fındıkta bugün yaşananların, yarın pamuk, üzüm, çay ve diğer tarım ürünlerinde yaşanacağı uyarısında bulundu.
'Diğer kooperatiflere gözdağı'
Yetkin, Türk tarımını ayakta tutan 17 Tarım Satış Kooperatifi'nin bulunduğunu anımsatarak, "Fiskobirlik'e yaptıklarının aynısını diğer tarım satış kooperatiflerine de yaparlarsa tarımda tüm taşlar yerinden oynar" dedi.
"Türk çiftçisini çok daha hareketli ve hakkını arama noktasında kararlı göreceğiz" diyen Yetkin, üreticilerine, 15 Eylül'e kadar ürününü pazara götürmeme çağrısı yaptı. İbrahim Yetkin TMO'nun fındık alım kararına IMF'den tepki gelecek beklentisi yaratılarak, "IMF'ye rağmen alım yaptık" dedirtip çiftçinin reaksiyonunun düşürülmeye çalışıldığına dikkat çekti.
İhracatçı 2'ye alıp 7'ye satacak
Kemal Anadol ise fiyatın bilerek düşürüldüğünü ve AKP'nin büyük ihracatçıdan yana olduğunu savunarak, "AKP'yi üretici, köylü ve halk düşmanı ilan ediyoruz" dedi. Başbakanlığın önünde yaptığı fındık eylemiyle gündeme gelen CHP Ordu Milletvekili Sami Tandoğan ise köylere gidip fındık sorununu konuşmak istedikleri zaman köylülerin kendisine "Cüneyt Zapsu'yu mu konuşacağız" dediğini hatırlattı. Fiyatın 15 Eylül'de açıklanmasının bölge için sorun yaratacağını vurgulayan Tandoğan, fındığın bu tarihe kadar 2 milyona satılacağını, ihracatçıların ise dünya pazarına 7- 9 milyon fiyat vereceğini söyledi.