Fındık 4 YTL, üreticiler tepkili

Fındıkta yaşanan tartışmalar sonrasında devreye giren Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) fındığın kilosunu 4 YTL'den alacak. Fındık alımı için açıklanan 4 YTL'lik fiyat üreticileri memnun etmedi.

ANKARA - Fındıkta yaşanan tartışmalar sonrasında devreye giren Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) fındığın kilosunu 4 YTL'den alacak. Fındık alımı için açıklanan 4 YTL'lik fiyat üreticileri memnun etmedi. Doğu Karadeniz'de bazı ziraat odası başkanları bu fiyatların bölgeden göçün önünü açacağını iddia etti. Tarım Bakanı Mehdi Eker, TMO tarafından fındık alımının 11 Eylül Pazartesi günü başlayacağını söyledi.
Bakan Mehdi Eker, belirlenen fiyatın, Fiskobirlik'in 4.3 ile 4.6 YTL arasındaki fiyatına tekabül ettiğini ifade ederken, "Fiskobirlik alımlarını yüzde 11 ile yüzde 16 arasında kesintiler yoluyla yapıyordu" dedi. Bu kesintileri üçte iki oranında azalttıklarını ve toplam yüzde 5.1 oranında zorunlu kesinti yapacaklarını belirten Eker, kesintilerin ise Bağ-Kur, stopaj, borsa tescil ve çok düşük bir miktarda hizmet bedelinden oluştuğunu kaydetti.
Finansman sıkıntısı yok
Eker, finansman konusunda herhangi bir sıkıntısı bulunmadığını ileri sürdü. TMO'nun Hazine garantisi olmaksızın varlığa dayalı kredi yöntemiyle kaynak bulduğunu ifade eden Eker, bugün kullanılabilecek 150 milyon dolarlık kaynak olduğu söyledi.
Eker, fındık alımlarında Fiskobirlik'in altyapısından istifade etmeyi istediklerini, bu amaçla Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Salih Erdem ve beraberindeki heyetle bir toplantı gerçekleştirdiklerini anlattı.
Eker, toplantıda Fiskobirlik'in depolarının kullanılması, teknik elemanlarından yararlanılması, depolarda bulunan 2005 yılı ürünü için makbuz senedi karşılığında kredi kullandırılması için TMO tarafından Fiskobirlik'e yardımcı olunması, Fiskobirlik üyelerinin zorunlu olarak Fiskobirlik'e sattıkları veya emanete bıraktıkları fındık için TMO'nun alım garantisi vermesi konusunda anlaştıklarını ifade etti.
Eker, bu kararların hayata geçirilmesi için teknik detayların karara bağlanacağı toplantıya Fiskobirlik Yönetim Kurulu'nun mazeret bile bildirmeden katılmadığını söyledi. Eker, "Fiskobilik'e yapacağımız bir şey yok. Onlar kendi malvarlıklarıyla sorunlarını çözsünler" dedi.
Bedelin yarısı peşin
TMO'nun fındık alımında uygulanacak esaslar şöyle:
Kayıt belgesi olanlardan limitsiz alım yapılacak. Bedellerinin yarısı peşin, kalan yarısı da 15 gün içinde ödenecek. Ürün bedelleri üreticinin banka hesabına doğrudan aktarılacak.
Belirli merkezlerde depo ücreti almadan, emanet usulü alım yapılacak. Emanete ürün bırakana yüzde 25 avans verilecek. Randıman oranı dijital terazilerle tespit edilecek. (312) 416 34 10 no'lu Alo Fındık Hattı'ndan ilgililere ulaşılabilecek.
Alımda bir limit yok
Alım miktarı konusundaki tahminler 50 ile 100 bin ton arasında yoğunlaşıyor. Alım miktarı için herhangi bir limit konulmazken, ofisin 150 milyon dolarlık kaynağına ilaveten 400 milyon dolara yakın varlığa dayalı kredi kullanabilecek durumda olduğu ifade ediliyor.
Kirada anlaşamadılar
Fiskobirlik ile TMO'nun kira ve kredi konusunda anlaşamadığı öğrenildi. Fiskobirlik'in yıllık 20 milyon YTL kira isteğine karşılık, TMO 1,6 milyon YTL ve kredi bulma karşılığında ürünü satmama şartı önerdiği, bunun üzerine protokol imzalanamadığı ileri sürüldü.
'Üretici çok üzülecek'
Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Salih Erdem bürokratlar tarafından kendilerine hırsız suçlaması yöneltilmesine ve TMO'nun aslında Fiskobirlik'e ihtiyacının olmadığının görüşmelerde ifade edilmesine karşın bütün toplantılara katıldıklarının altını çizdi.
'Fiyat daha düşük'
TMO'nun kilosunu 4 YTL olarak açıkladığı Giresun kalite tombul 50 randıman fındığın tüm rekolte içinde oranının yüzde 10-12 dolayında olduğunu, geri kalan ürünün daha düşük fiyattan alınacağını anlatan Erdem, Fiskobirlik'in 2005'te aynı fındığa 6.5 YTL fiyat verdiğini, şimdi ise fiyatın kesintilerle 3.8 YTL'ye düşeceğini söyledi. Erdem, "Bu fiyat üreticiyi çok rahatsız edecek. 100 milyon dolar kredinin önünü açmadılar, Türkiye 1.5 milyar dolar döviz kaybedecek" dedi.
AKP Perşembe ilçesi topluca istifa etti
Bu arada AKP Perşembe İlçe Yönetimi, Giresun kalite 50 randıman kabuklu tombul fındığın alım fiyatının 4 YTL olarak açıklanmasına tepki göstererek istifa etti. AKP İlçe Başkanı Ahmet Giray Yıldırım, parti binasında yönetim kurulu üyeleriyle birlikte düzenlediği basın toplantısında, hükümetin fındık üreticisini mağdur etmeyecek bir fiyat açıklamasını beklediklerini ancak, hükümetin bu konuda kendilerini mahcup ettiğini söyledi.
Binlerce fındık üreticisinin perişan durumda olduğunu kaydeden Yıldırım, "Biz üreticinin hakkını savunamıyorsak burada görevde kalmamızın bir anlamı yoktur" dedi.
'Fiyat 2004'ün gerisinde'
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar, açıklanan fındık alım fiyatının 2004 fiyatının gerisinde kaldığını ve üreticileri tatmin etmediğini öne sürdü. Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada "Fındık fiyatını 2003, 2004, 2005 yıllarında çiftçi belirlemiştir. Bu yıl ise hükümet tarafından, Avrupalı fındık alıcıları ve Türkiye'deki uzantılarının istediği fiyat açıklanmıştır. 'Üreticileri memnun edeceğiz' dediler, sözlerini tutmadılar" şeklinde görüş belirtti.
'Ucuzcular kazandı'
Ordu Ziraat Odası Başkanı Onur Şahin de, açıklanan rakamın üreticiler için hayırlı olmadığını belirterek şunları söyledi: "Giresun kalite fındık toplam fındığın yüzde 20'sidir. Levant kalite fındığın rakamı belli değil. Türk tarımının son kalesi de yıkılmak üzere. Türk fındığını ucuza almak isteyenler kazandı. Ülke ve üreticiler için üzülüyorum; üreticilerin sorunları dikkate alınmadı." Türkiye dünya fındık üretiminin yüzde 80'ini gerçekleştirmesine karşılık fiyatta belirleyici olamıyor.