Fındık kararnamesi Çankaya'ya gitti

Hükümet, üreticiler ve Fiskobirlik'le gerginlik yaşanmasına neden olan fındık kriziyle ilgili olarak düzenlediği TMO'ya alım yetkisi veren kararnameyi onay için Çankaya Köşkü'ne gönderdi.

ANKARA- Hükümet, üreticiler ve Fiskobirlik'le gerginlik yaşanmasına neden olan fındık kriziyle ilgili olarak düzenlediği TMO'ya alım yetkisi veren kararnameyi onay için Çankaya Köşkü'ne gönderdi.
Bakanlar Kurulu'nun ardından açıklama yapan hükümet sözcüsü Cemil Çiçek, fındık üreticilerini yakından ilgilendiren kararnamenin imzaların tamamlanmasının ardından Cumhurbaşkanına sunulduğunu belirterek, "Karadeniz'deki sekiz-dokuz ilimiz bu konuyla yakından ilgilenmektedir. Kararname onaylanır onaylanmaz TMO, piyasa şartlarına göre,kendisi için en uygun fiyattan, kaç liradan alacaksa fındığın kilosunu, bununla ilgili açıklamayı da yapacaktır" dedi.
Çiçek, toplantıda memur maaşlarına yapılacak artışla ilgili görüşmelere ilişkin, Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin'in kurula bilgi verdiğini söyledi.
Erdoğan devrede
Memur zammı konusunda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve ilgili bakanların da katılacağı bir toplantıda da değerlendirmelerin yapılacağını söyleyen hükümet sözcüsü Çiçek, bu değerlendirmelerin ardından konunun tekrar Bakanlar Kurulu gündemine geleceğini kaydetti. Çiçek, kurulda korsan yayınla mücadeleyi içeren tasarının da imzaya açıldığını söyledi. Tasarının korsan yayınla mücadeleyi teşvik amacıyla ikramiye getirdiğini kaydeden Çiçek, enerji verimliliği kanun tasarısının da imzaya açıldığını ifade etti.
Fiskobirlik depoları TMO'ya açıyor
Bu arada Tarım Bakanlığı, Fiskobirlik ile kuruma ait depoların fındık alımı amacıyla Toprak Mahsulleri Ofisi'ne (TMO) kullandırılması konusunda anlaşmaya varıldığını açıkladı. Edinilen bilgiye göre teknik altyapının hazırlanması ve yapılacak işbirliği için TMO ve Fiskobirlik, ortak çalışma grubu kuracaklar ve çalışmalar ivedilikle tamamlanacak.