Fındık meclis gündeminde

CHP, bir meclis araşırma önergesi ile fındık üreticilerinin sorunlarını ve hükümetin Fiskobirlik'e yönelik uygulamalarına ilişkin iddiaları Meclis gündemine taşıdı.

ANKARA - CHP, bir meclis araşırma önergesi ile fındık üreticilerinin sorunlarını ve hükümetin Fiskobirlik'e yönelik uygulamalarına ilişkin iddiaları Meclis gündemine taşıdı. CHP Genel Sekreter Yardımcısı Bihlun Tamaylıgil, AKP'nin üreticilere zulmettiğini iddia etti. Karadeniz'de 2004 yılında meydana gelen don felaketi sonrasında hükümetin fındık üreticisine ödemesi gereken 298 trilyonun 252 trilyon lirasını hâlâ ödemediğini belirten Tamaylıgil, "Afetle sarsılan Karadeniz çiftçisi, bugün AKP afeti ile karşı karşıyadır" diye konuştu.
Tamaylıgil, hükümetin Fiskobirlik uygulamaları ile ilgili bazı iddialarla karşılaştıklarını anlattı. Tamaylıgil, Destekleme Fiyat İstikrar Fonu'ndan ve devlet bankalarından kredi alamayan Fiskobirlik'in özel bankalardan kredi almasının da engellenmesi üzerine Fiskobirlik'in aldığı ürünün bir kısmının parasını ödeyemediğini, böylece fındık fiyatının sürekli düştüğünü dile getirdi.
Zapsu'ya eleştiri
Muğla Milletvekili Gürol Ergin temelde, hükümetin Fiskobirlik'i yok etme amacının yattığını belirterek, "Sayın Cüneyt Zapsu ve bazıları Fiskobirlik yönetimiyle fındığa istedikleri fiyatı vermeme sorunu var" iddiasında bulundu.