'Fındık üreticisinin sorunlarını çözeriz'

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, "Fındık üreticisi, hükümetin her zaman onların yanında olduğunu bilmeli. Yapacağımız toplantı, alacağımız karar bunu zaten gösterecektir" dedi.

SAMSUN - Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, "Fındık üreticisi, hükümetin her zaman onların yanında olduğunu bilmeli. Yapacağımız toplantı, alacağımız karar bunu zaten gösterecektir" dedi.
Fındık konusunda kendisinin de içinde bulunduğu Başbakan başkanlığında bir komisyon oluşturulduğunu söyleyen Şener, üreticilerin haklarını korumak için hazırlıkların sürdüğünü söyledi.
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) da, piyasa istikrarı için arz fazlası fındığın alınıp stoklanmasını ve rezerv stok oluşturmak üzere Hazine adına alım yapılmasını önerdi. TZOB, devlet adına alımların, Fiskobirlik uzman personeliyle gerçekleştirilmesini önerdi.
Mitingin ardından dört tutuklama
Bu arada Ordu'da, TZOB öncülüğünde 30 Temmuz'da yapılan 'Karadeniz Fındık Mitingi'nin ardından meydana gelen yol kesme eylemi ve arbedede, polis kameralarının tespit ettiği dört kişi tutuklandı. Trafik güvenliğini tehlikeye sokmak ve mala zarar vermek' olaylarına karıştıkları belirlenen Cahit Ongunyurt, Mehmet Eren, Aydın Demirkol ve Rasim Çebi hakkında soruşturma başlatıldı.