Fındık yüzlerini güldürdü

Dünyada fındık fiyatlarının yükselmesine paralel şekilde artan fındık ihracat geliri Türkiye'nin ilk 100 sanayi kuruluşu arasına bu konuda faaliyet gösteren iki şirketi soktu.

İSTANBUL - Dünyada fındık fiyatlarının yükselmesine paralel şekilde artan fındık ihracat geliri Türkiye'nin ilk 100 sanayi kuruluşu arasına bu konuda faaliyet gösteren iki şirketi soktu.
Trabzon'daki Oltan Gıda 439 trilyon liralık satışla 57. sıradan İSO 500 listesine girerken, Karadeniz'in en büyük özel sanayi kuruluşu unvanını da elde etti. Bir önceki yıla göre 38 basamak çıkan Oltan Gıda, 286.7 milyon dolarlık ihracata imza attı. Ordu'da faaliyet gösteren Poyraz Karlıbel Fındık Entegre Sanayii de geçen yıl 100 basamak yükselerek 94. sıraya yerleşti. Şirket, 138.2 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi.
Bu arada Türkiye'nin en büyük 500 sanayi kuruluşunun yarıdan fazlası, İstanbul dışındaki illerin sanayi odalarına kayıtlı olarak faaliyet gösteriyor. İstanbul Sanayi Odası'nın 500 büyük sanayi kuruluşu listesine göre, üretimden satış rakamları bazında ilk 10'da iki, ilk 100'de 34, ilk 500'de 264 özel şirket İstanbul dışından yer aldı. Şirketler incelendiğinde İstanbul dışında üretim tesisleri bulunan bazı şirketlerin, yönetim merkezlerinin bulunduğu İstanbul'a kayıtlı olduğu da dikkat çekiyor. Adapazarı'nda üretim tesisleri bulunan Toyota Otomotiv, İstanbul dışındaki en büyük özel sanayi kuruluşu oldu.
Ankara'ya kayıtlı ERDEMİR, Türk Traktör, MAN Türkiye, Baymina Enerji, Aselsan ve Park Termik, İskenderun'dan İskenderun Demir Çelik, Kocaeli'nden Hyundai Assan, Kroman Çelik ve Tezsan Galvanizli Yapı, Bursa'dan Bosch Sanayi, Borçelik (Gemlik), Yeşim Tekstil, Karsan Otomotiv ve Döktaş (Orhangazi), İzmir'den BMC, İzmir Demir Çelik, Erege Metal Demir Çelik, Tariş Pamuk ve Pınar Süt, Karabük'ten KARDEMİR, Manisa'dan Vestel Beyaz Eşya, Gaziantep'ten Isko-Dokuma ve Sanko Tekstil, Balıkesir'den Banvit ilk 100'e isimlerini yazdıran şirketler oldu.
284.2 trilyon liranın üzerinde üretimden satış rakamlarına sahip ilk 100'de Adana'dan sonu 'SA' ile biten Advansa Sasa Polyester, Temsa ve Bossa yer aldı. Bir tekstil kenti olarak bilinen Denizli'yi en büyük 500'de ilk sırada Er-Bakır Elektrolitik Bakır Mamulleri A.Ş. temsil etti. Şeker fabrikaları Konya ve Kayseri'nin en büyük sanayi kuruluşlarını oluşturdu. Bu arada Konya Sanayi Odası (KSO) Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil yaptığı açıklamada, İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) yaptığı Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırması'nda ilk 500'e Konya'dan 6 firmanın girmesinin sevindirici bir gelişme olduğunu, ancak sayı itibarıyla şehrin olması gereken noktada bulunmadığını bildirdi. KSO Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye ekonomisindeki olumlu hava ve istikrarın Konya'da da hissedildiğine dikkati çekti. (aa, Radikal)