Fındıkta CHP ve MHP kızgın, AKP tedirgin

Hükümetin yeni 'Fındık Stratejisi', Meclis'te tartışma konusu oldu. Düzenlemeyle ilgili fındık üretilen şehirlerin vekillerinden CHP ve MHP'liler kızgın, AKP'liler tedirgin
Haber: RİFAT BAŞARAN / Arşivi

ANKARA - Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker’in önceki gün açıkladığı ve ardından dün jet hızıyla yürürlüğe giren hükümetin yeni ‘Fındık Stratejisi’, Meclis’te tartışma konusu oldu. Düzenlemeyle ilgili CHP ve MHP kızgın, iktidar partisi AKP ise tedirgin. 

Yüzde 6’da sorun yaşanacak
AKP Düzce Milletvekili Metin Kaşıkoğlu: Prensip olarak doğru ancak 100 yıl önce ormanları açarak oluşturulmuş tarlalar var. Anayasa’dan dolayı tapuya bağlanamayan bu arazilerde destekleme yapılmadığı gibi, fındık dışında bir alternatif ürün de üretilemez. Bundan kaynaklanan bir sıkıntı yaşayacağımız muhakkak.
Bununla ilgili Karadeniz Bölgesi milletvekilleri olarak bir rapor hazırlayıp Başbakan’a ulaştırmıştık.
Süreç içinde bunlar aşılabilir, kayıt sistemi dışında kalan yüzde 6 meyil üstü ve 750 rakımın altındaki arazilerde destekleme sistemi içine aldırabilirsek sıkıntı yok. Geçişi algılamakta insanlarımız zorluk çekecek. Bu politikanın hayat bulması, alternatif ürünü anlatabilmemizle doğru orantılı olacak. Yüzde 6 meyilin tespitinde de sorunlar yaşayacağız. 

Başarıyı göstermek lazım
AKP Düzce Milletvekili Yaşar Yakış: Stratejinin doğru olduğu kanaatindeyim, bilimsel gerçeklere dayanıyor. Ancak uygulamada bazı noktalara özen gösterilmeli. Türk köylüsü, alternatif ürüne geçişte zorlanıyor. O köyde birisinin yapıp başarılı olduğunu göstermesi lazım. O engeli nasıl aşacağımızı iyi hesaplamamız lazım. Geçiş döneminin özendirici olması lazım. Stratejide yer alan meyin kriterinin arazide uygulanıp uygulanamayacağı da iyi hesap edilmeli.
Çünkü belli eyimde başlayıp, düzleşen araziler var. Bu tarlanın bir bölümünde fındık ekilip, kalan bölüm sökülecek mi? Ne olacak. Bu ayrıntılı bir şekilde planlamalı. Orman içi arazilerde de sorun var. Adam babasından kalan arazide ekim yapıyor ama Tarım Bakanlığı’nın verdiği kritere göre meşru arazi değil. Bu sorun çözülmeli. 

Ordulular bakanla görüşecek
AKP Ordu Milletvekili Enver Yılmaz: Rakım kriterinden dolayı Ordu’da bir sıkıntı var. Prensip olarak doğru, fındığın geleceğini kurtaran bir yaklaşım. Fındığın kurtuluşu bu stratejide. Ama 750 metre rakım şartı yüksek ilçeler açısından sıkıntılı.
Oralar fındık dışında bir ürüne müsade etmez. Ordu’da ki milletvekili arkadaşlarım ile bir araya geleceğiz ve Sayın Mehdi Eker Bey ile bu konuda görüşeceğiz. Umarım uygulamadan kaynaklı bu sorunları en aza indireceğiz.      

Bu iş tüccara yarar
CHP Muğla Milletvekili Gürol Ergin: Bu düzenleme çiftçiye değil yalnızca tüccara yarayacak. 1930’lu yılların sonundan itibaren fındık FİSKOBİRLİK tarafından alınmış ve piyasanın regülasyonuna etkide bulunmuş. Onu kaldırmış TMO’ya vermişsiniz, şimdi onu da kaldırıyor ve çiftçiyi çaresizliğe itiyor, tüccarın insafına bırakıyorsunuz. Ayrıca sökümden sözediliyor. Bir Ordu’da Giresun’da sökülden sözedilemez. Fındığın ekolojik olarak yetiştiği bölgeler oralar. 

Tehlikeli bir oyun
CHP Giresun Milletvekili Eşref Karaibrahim: İki yönü var düzenlemenin. Birincisi fındık fiyatları borsaya bırakılacak. O da fiyatları düşürür.
İkinci yönü ise doğru. Biz Giresun olarak eğim ve rakım şartı koşulmasını doğru buluyoruz. Ama yinede Ordu, Samsun, Zonguldak’taki üreticiler için üzülüyorum. Yıllarca fındıkçılık yapmışlar şimdi sökmek zorunda kalacaklar. İktidar tehlikeli bir oyun oynuyor. Kabul edilemez. Piyasayı belirleyecek bir unsur olmalı. Tüccara bırakılmamalı. Örneğin piyasayı FİSKOBİRLİK belirlemeli. Bu şartlar altında fiyatın 2 TL 50 Kuruşu geçmeyeceğine inanıyorum.