Finli Nokia uçurumun kıyısında

Finli Nokia uçurumun kıyısında
Finli Nokia uçurumun kıyısında
Finli iletişim devi Nokia çıkmazda. Liderliği kaybetti, hisseleri tarihi dibi gördü. Umut ise CEO Elop'un 3 aşamalı çıkış planında

RADİKAL - Yıl 1991. Cep telefonları ile ilk görüşme yapıldı. Görüşmenin gerçekleşmesinin ardında ABD ya da Japonya değil, iki Finli şirket vardı. Finlandiya’nın yerel GSM operatörü Radiolinja ve bir köyde kooperatif olarak kurulan iletişim devi haline gelen Nokia. Aradan sadece 20 yıl geçti. Hisseler tarihinin en büyük düşüşünü yaşadı. iPhone öncesinde 34 doları gören Nokia hisseleri şu an 6.22 dolar. 2011 satış rakamları beklentilerin çok çok altında olacak ve rakam tahmini bile yapılamıyor. Çöküşe dur diyebilmek için Eylül 2010’da Microsoft’tan yazılım uzmanı Stephen Elop büyük umutlarla CEO olarak transfer edildi. Elop’un ilk işi ise çalışanlarına bir not göndermek oldu: “Nokia yanan bir platform üzerinde.”

İPHONE VE ANDROİD VURDU
CEO Elop, Nokia’nın ilki 2007’de çıkan iPhone ile yaklaşabilecek bir telefonu olmamasına ve sadece iki yıl önce piyasaya sürülen androidin akıllı telefon piyasasındaki liderliklerini ellerinden almasına dikkat çekti. Nokia’nın alameti farikası olan Symbian’ı terk edeceklerini açıkladı. Bu karar 4000 bin kişinin işsiz kalması anlamına geliyor. Ancak Elop’un bu sözleri sektörde “devrim” olarak yorumlandı. Tüm dünyanın gözünü diktiği Nokia’nın serüvenini Bloomberg Businessweek dergisi de kapağına taşıdı ve geniş bir dosya hazırladı.
Elop, Symbian yerine kullanacakları işletim sistemini de çok geçmeden açıkladı. Çok değil sadece 6 ay önce birlikte çalıştığı Microsoft ile masaya oturdu. Microsoft’un işletim sistemi Windows Mobile7 Nokia telefonlarda kullanılacaktı. Nokia anlaşması Microsoft’a 1 milyar dolara patladı. Telefonlarda Windows işletim sistemi kullanmak Elop’un 3 adımdan oluşan büyük geri dönüş planının ilk aşaması. İkinci ve üçüncü aşamalar ise Silikon Vadisi ve Helsinki’de yeni Ar-Ge çalışmaları yapacak yeni fabrikalar kurmak. Ancak bu anlaşmadan sonra ‘Truva atı’ dedikoduları başladı. Elop’un bu iddialara yanıtı kısa ve net oldu: “Hayır”
Nokia’nın Windows Mobile7 işletim sistemini kullanacak olan telefonların bu yıl sonuna kadar piyasaya çıkması bekleniyor.
Nokia yeni işletim sistemiyle Apple ve Google’ı aşmaya çalışacak. Öyle ki Gartner araştırma şirketinin verilerine göre Windows Mobile7 işletim sistemi 2015 yılında Apple’ı geçecek. 2015 yılında Nokia’nın da kullandığı sistem 216 milyon kullanıcıya ulaşacak. 2010’da 111 milyon kişinin kullandığı Nokia’nın Symbian işletim sisteminin bu yıl ise 89 milyona gerilemesi bekleniyor. Ancak Nokia verilere göre 539 milyon kullanıcıya ulaşması beklenen Google’ın ardında kalacak.

NEDEN DÜŞTÜ
2010 yılında 402 milyon telefon satan Apple’dan daha fazla satış yapmasına rağmen zor durumda.
Çalışanların ifadesine göre kimse yaptıklarından dolayı hesap vermek zorunda değildi.
Şirkette başlanılan bir iş 4 yıl boyunca sürebiliyor ve ardından çöpe atılabiliyordu.
iPhone ve Android satışları artarken ilgisiz kaldı ve hit bir ürün geliştiremedi.
Sistemleri çok değişik olan Android ve iPhone telefonların gerisinde kalmıştı.
Apple ve Google çeşitli cihazları destekleyecek işletim sistemi geliştirirken Nokia sadece donanıma odaklandı.
Kârının büyük çoğunluğunu düşük kaliteli telefon satışlarından elde etmeye başladı.
Hâkim konumda olmanın körlüğünü yaşadı ve rakiplerini tam olarak göremedi.

ÇIKIŞ PLANI
İşletim sistemi Symbian 2015 yılına kadar tarih olacak.
Şirket akıllı cihazlar ve mobil telefonlar diye ikiye ayrıldı.
Akıllı cihazlar cep telefonunun kaymak tabakası olan üst yüzde 25’lik kısmı hedefleyecek.
Nokia, Symbian ve MeeGo işletim sistemine sahip cihazlar üretmeye devam edecek.
Mevcut 200 milyon Symbian cihaza 150 milyonluk bir satış rakamı daha eklenecek.
Nihai amaç tüm akıllı cihazların Windows Phone 7’yi desteklemesini sağlamak.
Mobil Telefonlar kısmı ise ucuz ve basit cep telefonları üretmeye devam edecek.
Basit telefonlar henüz cep telefonu kullanmayan ya da düşük profil kesimlere satılacak.

BİR KÖYDEN KÜRESEL DEVE...
1860’lar Fredrik Idestam tarafından 1865’te Finlandiya’nın bir köyünde kuruldu. Orman sanayi işletmesi ile kâğıt üretmeye başladı. 1868’de Nokianvirta Nehri’nde hidro elektrik santralı yaptı.
1900’ler 1902’de enerji sektörüne girdi. Finnish Cable Works şirketi ile 1912’de elektrik, telefon ve telgraf kablosu üretmeye başladı. 1922’de Finnish Rubber Works, Finnish Cable Works’ü satın aldı.
1960’lar 1962’de ilk elektronik cihazı yaptı. 1964’te Salora Oy şirketi ile araç telefonlarının altyapısını oluşturacak radyo sinyallerini geliştirdi. 1967’de üç şirket birleşip, bugünkü adı olan Nokia Corporation oldu.
1970’ler 1970’li yıllarda Nokia DX 200 telefonu ile telekomünikasyon sektörüne girdi. Telefenno adındaki ağ ekipmanları şirketini kurdu. 1970’lerde şirket ‘Sanomalaitejärjestelmä’ adındaki mesaj sistemini geliştirdi.
1980’ler 1982’de Mobira şirketi ilk araç telefonunu üretti. 1984’te Nokia Mobira Oy’yi satın aldı ve ilk taşınabilir telefonunu üretti. 1987’de ilk cep telefonu modeli olan Mobira Cityman 900’ü tanıttı. 1989’da ilk GSM operatörünü kurdu.
1990’lar 1990 başında tüketici elektroniğini arka plana atıp, telekomünikasyona odaklandı. 1991’de Nokia telefonlar ile ilk GSM görüşmesi yapıldı. 1992’de ilk cep telefonu 1011 modeli çıktı. 1998’de dünyanın en büyük cep telefonu üreticisi oldu.
2000’ler 2000’li yıllarda CRT ve TFT LCD ekran teknolojisini üretmeye başladı. 2008’de ilk klavyeli telefonu tüketicilere sundu. 2009’da Nokia Booklet 3G adındaki dizüstü bilgisayarı satışa sundu. Şirket 2011’de işletim sistemleri için Microsoft ile anlaştı.

bigPara.com