Fiorina büyük oynuyor

Dünya Bankası Başkanlığı için Financial Times gazetesinin geçtiğimiz gün ABD Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz'in şanslı olduğunu yazmasının ardından dün de New York Times...

WASHINGTON - Dünya Bankası Başkanlığı için Financial Times gazetesinin geçtiğimiz gün ABD Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz'in şanslı olduğunu yazmasının ardından dün de New York Times, Wolfowitz ile Hewlett Packard (HP) CEO'su Carly Fiorina'nın görev için yarış içinde olduğunu yazdı. ABD yönetimine yakınlığıyla bilinen New York Times gazetesine konuşan üst düzey bir yetkili, Dünya Bankası Başkanlığı için HP üst yöneticiliğinden geçtiğimiz ay kovulan Fiorina'nın da Wolfowitz kadar şanslı olduğunu söyledi.
'Zoellick'in şansı yok'
New York Times, görev için Beyaz Saray'ın düşündüğü ABD Ticaret Temsilcisi Robert Zoellick'in, Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın yardımcısı olması nedeniyle başkanlık ihtimalinin olmadığını yazdı.
Irak savaşı aktörleri arasında bulunması nedeniyle Wolfowitz'in başkanlığa getirilmesine Avrupalıların itiraz edebileceğini belirten gazete, listedeki tek kadın olan Fiorina'nın saygı uyandıran dinamik yöneticiliği ile politik yönü bulunmayan bir isim olduğunu kaydetti. New York Times'a göre dünyanın en büyük şirketleri arasında olan HP'nin üst yöneticiliğini altı yıl yürüten Fiorina, deneyimleriyle başkanlığa en yakın isim olabilir. Fiorina karşısında Wolfowitz'in en büyük avantajı Endonezya büyükelçiliği yapması nedeniyle gelişmekte olan ülkeleri iyi tanıması. Mayıs ayında görevi Wolfensohn'dan devralacak yeni başkan, beş yıl görevde kalacak.