Fırıncı en az yüzde 25 artış peşinde

Türkiye Fırıncılar Federasyonu (TFF) Başkanı Halil İbrahim Balcı, Tarım Bakanlığı'nın, un fiyatındaki artış ve merdivenaltı ekmek üretiminin önlenmesi konusunda gereken önlemleri almaması halinde...

ANKARA - Türkiye Fırıncılar Federasyonu (TFF) Başkanı Halil İbrahim Balcı, Tarım Bakanlığı'nın, un fiyatındaki artış ve merdivenaltı ekmek üretiminin önlenmesi konusunda gereken önlemleri almaması halinde, bir ay sonra ekmeğe yapılacak zammın yüzde 25'ten az olmayacağını söyledi. TFF, un fiyatlarındaki artış ve ekmek piyasasındaki gelişmeleri değerlendirmek üzere, 81 ildeki fırıncı derneklerinin başkan ve yöneticilerini dün Ankara'ya topladı.
İki gün süren toplantının bugün basına açık bölümünde konuşan TFF Başkanı Balcı, un fiyatlarının, son bir ay içinde yüzde 16-25 artarak, 25-26 YTL'den 29-33 YTL'ye yükseldiğini, ancak ekmeğin kilo fiyatının ise son üç yıldır değişmeyerek, 1.25-1.5 YTL'de kaldığını söyledi. Elektrik, su, işçi ücretleri gibi girdilerdeki artışın "fırıncı esnafını kımıldayamaz hale getirdiğini" savunan Balcı, buna rağmen 2,5-3 yıldır zam yapmayan fırıncı esnafının yaptığı fedekârlığın görmezden gelinemeyeceğini ifade etti.
Uncular: Un fiyatları çok artmadı ki
Ankara Büyükşehir Belediyesi Halk Ekmek Fabrikası Müdürü Ali İlkbahar, ekmekte bayi kâr marjlarının yüksek olduğunu söylerken, Un Sanayicileri Federasyonu Başkan Yardımcısı Mustafa Kozlu da ekmeklik un fiyatlarındaki artışın yüzde 10 bile olmadığını belirterek, "Fırıncı arkadaşlar zam yapmak istediği zaman işin kolayına kaçıyor" diye konuştu.