Fırıncılar ekmeğe zam yaptı, esnaf itiraz etti

Fırıncılar ekmeğe zam yaptı, esnaf itiraz etti
Fırıncılar ekmeğe zam yaptı, esnaf itiraz etti

Uzun süredir zam yapılmayan ekmek fiyatları fırın rekabeti sonucu bazı illerde düşmüştü.

ANKARA - Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, oda başkanlarıyla yaptıkları Yüksek İstişare Kurulu toplantısı sonucunda, ekmeğe yüzde 15’in üzerinde olmamak kaydıyla zam kararı aldıklarını açıkladı. Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken ise federasyonun zam yetkisi bulunmadığını söyledi.
Ekmek fiyatlarının 2008 ’den bu yana değişiklik göstermediğini, fırıncı esnafının, çalışanların büyük özveride bulunduğunu söyleyen Balcı, ramazan ayı öncesinde maliyet girdilerinin artması, çalışanların ücret artışı nedeniyle fiyat değişikliğinin zorunlu olduğunu, bu artışı ülke genelinde en az seviyede tutmaya gayret gösterdiklerini belirtti. Balcı, un fiyatlarındaki artışın durulmasının yüzde 15 artış oranında etkili olduğunu, un fiyatlarındaki artışın devam etmesi halinde bu zam kararının daha yüksek oranda çıkacağını söyledi.

‘Zam yetkileri bulunmuyor’
Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Türkiye Fırıncılar Federasyonu ’nun “ekmeğe zam yapma yetkisinin olmadığını, bu yetkinin illerde bulunan Esnaf ve Sanatkârlar Odalar Birliği ’ne ait olduğunu ” kaydetti. İstanbul Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Faik Yılmaz da ekmeğe şu anda zam yapılmasının söz konusu olmadığını belirterek, “Zam yetkisi olmayan Fırıncılar Federasyonu, zam açıklaması yapmasın ” dedi. Yazılı bir değerlendirme yapan Yılmaz, “Fırıncılar Odası fiyat belirler, il birliklerinde tarife komisyonu bu fiyatı incelemeye alır. Eğer fiyat artışı gerekiyorsa, birlik yönetimi onaylar. Bizim şu anda böyle bir çalışmamız ve zam kararımız yok” dedi.
İzmir ’de zam talebi yok
İzmir Fırıncılar Odası Başkanı Necdet Durmuş ise, İzmir’de ekmeğe zam yapılması yönünde şu an için bir talepleri olmadığını, İstanbul ve Ankara ’da belirlenecek yeni fiyatlara göre bir düzenleme yapılabileceğini ifade etti. (aa)


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Ankara

  ,

  İstanbul

  ,

  İzmir

  ,

  Ramazan

  ,

  Cunda