Fırsat bu fırsat!

Fırsat bu fırsat!
Fırsat bu fırsat!
Sayıları her geçen gün artan fırsat siteleri 'satın alınan ancak kullanılmayan' kuponlara fatura kesmiyor. Siteler böylece elde edilen gelirden vergi vermiyor.
Haber: BURAK COŞAN / Arşivi

Sinemalardan restoranlara, güzellik merkezlerinden otellere kadar indirim fırsatlarını tüketiciye sunan ‘fırsat siteleri’ne mevzuattaki boşluk ‘fırsat’ oldu.

Siteler kullanılmayan kuponların gelirini hizmet sunan firma ile bölüşmeye gerek kalmadan tümüyle kasasına indirmekle kalmıyor ayrıca bu gelir kalemi için vergi de ödemiyor.

Milyonlarca kişinin indirim fırsatlarını kapmak için birbiri ile yarıştığı ‘fırsat sitelerinin’ pazar büyüklüğü artık milyarla ölçülmeye başladı. Sürekli büyüyen pazar yeni oyuncuları hızla bünyesine alırken, artık fırsat sitelerinin sayısını takip etmek ise mümkün gözükmüyor. Fırsat-indirim sitelerinin sayısının yüzü aştığı tahmin ediliyor. Büyük küçük yüzlerce yatırımcının açtığı fırsat siteleri geçen yıl 4 milyon tekil ziyaret ve aylık yaklaşık 10 milyon tıklanmaya ulaştı. Sitelerin sayısı artarken bazı mevzuat boşlukları da ortaya çıkmaya başladı. Uzmanların iddiasına göre site sayılarının hızla artmasının en önemli nedeni “Kullanılmayan kuponlardan kalan gelirlerin büyüklüğü...” İddialara göre tüketici fırsat sitelerinden aldığı ve ödemesini yaptığı indirim kuponunu herhangi bir nedenle kullanmıyor ya da kullanamıyor. Ancak parasını ödemiş bulunuyor. Fatura ise bu indirim kuponu kullanıldığında hizmeti veren firma tarafından kesiliyor. Kullanılmadığında ise ödeme fırsat sitesinde kalıyor. r. Bu kuponların parası sözleşme gereği ödenmek zorunda değil.

Süreç nasıl işliyor?
Konu hakkında değerlendirmede bulunan e-ticaret uzmanı Ali Karabey, tartışılmaya başlanan ve Maliye Bakanlığı’na da bildirilen sistemi şu şekilde anlatıyor: “Fırsat sitelerinden satın alınan hizmetlerin belirlenen tarihlerde alınmaması sonucunda ödenen paranın iade edilemeyeceği belirtiliyor. Örneğin fırsat sitesi bir güzellik merkezi ile anlaşarak kampanya düzenliyor. Bu kampanyanın da belirli tarihler arasında kullanılması şartını koşuyor. Satın alınan hizmet belirlenen tarihler arasında kullanılmadığı takdirde fırsat sitesinden hiçbir şekilde fatura kampanya için ödenen para ise sitenin kasasında kalıyor. Söz konusu mağazanın da bu hizmetin satın alınıp alınmadığından haberi yok. Bu durumda da kullanılmayan hizmeti faturalandıramayacağı için, işletmeler talepte bulunmuyor.”

2.3 milyon kişi kullanıyor
İnternet ölçümleme şirketlerinden comScore Türkiye ’deki grup ve fırsat alışverişi sitelerinin Haziran 2011 ayı ile bu yılın mayıs ayı rakamları karşılaştırıldığında bir yıl önce 3.4 milyon kişiye ulaşan pazar bugün 2.3 milyona gerilemiş durumda. İnternet kullanıcı sayısındaki artış ise 700 bin dolayında.

Faturasız paranın üzerine yatıyorlar
İnternetten hizmet satışı yapan sitelerin aracı kurum olarak sattıkları hizmetlerin kullanılmaması durumunda site olarak bu satışı faturalandırması gerektiğini ifade eden vergi uzmanı Veysi Seviğ “Bu tip sitelerde kredi kartı ile ilgili hizmet satın alındığında site bu ödemenin neden yapıldığına dair başka gerekçe gösterebilir. Sonuçta bu hizmet sonucunda ne olursa olsun siteler fatura göndermek zorundadır. Bu siteler kullanılmayan hizmetler sonucunda ‘bedava paranın’ üzerine yatıyor” dedi.

bigPara.com