'Fırsat çıkarsa banka alırız'

Akbank Genel Müdürü Zafer Kurtul, organik büyümeye odaklı olduklarını, banka satın alma konusunda fırsat çıkarsa değerlendireceklerini belirterek "Bankamızda bununla ilgili ekip de var" dedi.

ANTALYA - Akbank Genel Müdürü Zafer Kurtul, organik büyümeye odaklı olduklarını, banka satın alma konusunda fırsat çıkarsa değerlendireceklerini belirterek "Bankamızda bununla ilgili ekip de var" dedi.
Akbank'ın bir hayli yüksek büyüme oranları yakaladığını, pazar paylarında birçok alanda lider olduğunu belirten genel müdür Kurtul, şöyle devam etti:
"Akbank lider konumunu önümüzdeki dönem daha da kuvvetlendirebilir. Şu anda bütün banka yönetimimizin odaklandığı organik büyümedir. Önümüzde veya yakın gelecekte banka satın alma konusuyla ilgili mevcut bir çalışmamız yok. Ama karşımıza fırsat çıktığında satın alma, birleşme olanaklarını her zaman değerlendireceğiz. Bankamızda bununla ilgili ayrıntılı inceleme ve teknik çalışma yapabilecek ekip de var."
Ekonomik büyümeye kredi desteği
Basın mensuplarıyla düzenlediği sohbet toplantısında, özelleştirme kredilerinde aktif olmak istediklerini ve buna yönelik çalışmaların sürdüğünü anlatan Zafer Kurtul, Koç Holding'in ihalesini kazandığı Tüpraş için kredi talebinde bulunulduğunu bildirdi. Ekonomideki büyümenin bir kısmının tüketici kredileri destekli olacağına işaret eden Kurtul, kredilerde en fazla artışın ipotekli konut finansmanında (mortgage) olacağını ifade ederek "Tüm sektörde 10 milyar YTL'lik ipotek kredisi var. GSMH'ye oranı yüzde 2.5 civarı. Bu oran beş yılda yüzde 10'a çıkabilir" görüşünü dile getirdi.