Fiş makinesi üretmişler

Sahte belge düzenleyerek haksız kazanç elde etmek isteyenler bu kez de ücretlilerin vergi iadelerinde ilginç bir yöntemi yaygınlaştırmaya çalışıyor.

İSTANBUL- Sahte belge düzenleyerek haksız kazanç elde etmek isteyenler bu kez de ücretlilerin vergi iadelerinde ilginç bir yöntemi yaygınlaştırmaya çalışıyor. Edinilen bilgiye göre İstanbul'da kalpazanlar son bir yıl içinde yaptıkları 'fiş üretme makineleri'nden ürettikleri ve gerçeğinden ayırt edilmesi çok zor olan perakende satış fişleriyle haksız kazanç sağlarken, bazı uyanık vatandaşlar da bu belgeleri kullanarak vergi iadesi gelirlerini artırmaya çalışıyor.
İstanbul Vergi Dairesi Başkanı Mehmet Akif Ulusoy da, geçtiğimiz yıl vergi iadesi zarflarının içinden fiş üretme makinelerinin eseri olan perakende satış fişlerinin çıkmaya başladığını doğruladı. Bu makineler tarafından üretilen fişler, normal ödeme kaydedici cihazların verdiği fişlere çok benziyor.
Üzerlerinde fişi veren mükellefin adı (şirket), adresi, vergi numarası bulunuyor. Ancak tüm bu bilgilerin asılsız olduğunu söylemeye gerek yok. Fiş üretim makinelerinden çıkan sahte fişlerin en altında, gerçek kaydedici cihazların verdiği fişlerde bulunan 'MF' kodlama işaretine benzer bir işaret bulunuyor. Sahte belge düzenleyenler bu fişleri yüzde 1 ya da 2 komisyon karşılığında vergi iadesi alacak vatandaşlara satıyor. Vatandaşlar da yüzde 5 vergi iadesi alabilmek için kendilerini büyük cezalarla karşı karşıya bırakabilecek bu işi yapıyor.
Kurumlara mektup
İstanbul Vergi Dairesi Başkanı Mehmet Akif Ulusoy, vergi iadesi belgelerinde sahteciliği önlemek için ocak ayında 150'den fazla çalışanı bulunan 2 bin civarında kamu ve özel sektör kuruluşuna bu konuda bir mektup göndereceklerini belirterek şunları söyledi: "Geçen yıl 150 kişiden fazla çalışanı olan 793 kamu ve özel sektör kuruluşuna vergi iadesi belgeleriyle ilgili bir iç inceleme yapmalarını ve sonucu bize göndermelerini isteyen bir mektup gönderdik. Bu kuruluşlarda çalışan 139 bin 15 kişinin yaklaşık 905 trilyon 645 milyar liralık indirim talepleri vardı. Bu kuruluşlardan 464'ü bize geri döndü ve bilgi verdi. Bu kuruluşlar 16 bin 814 belgeyi sahte olduğunu saptadığı için vergi iadesi zarflarından çıkartmışlar. Bunların tutarı 195 milyar 85 milyon TL. 937 bin 199 belge ise iade kapsamında olmadığı için elimine edilmiş. Bunlar da 42 trilyon 387 milyar TL ediyor."
5 ton şeker faturası
Ulusoy'un verdiği rakamlara göre sahte belge kullanımı çok az. Ancak maliyeciler, kuruluşların çalışanlarının zarar görmemesini ve yasal takibata uğramasını istemedikleri için 'sahte belge kullanıldı' bildirimi yapmak yerine, belgelerin kapsam dışı olduğunu belirttiklerini öne sürüyor. Eğitim, sağlık, gıda, kira ve giyim harcamalarının vergi iadesi kapsamında olduğunu söyleyen Ulusoy bu kapsamın dışına taşılmaması gerektiğinin altını çiziyor. Geçtiğimiz yıllarda bazı vergi iadesi zarflarından 5 ton şeker faturaları çıktığını hatırlatan İstanbul Vergi Dairesi Başkanı Ulusoy şunları kaydetti:
"Tüketiminizin üzerinde miktarları içeren belge getirmeyin. Bir de kesinlikle kendi tüketiminiz dışındaki şeylerin belgelerini, yani naylon belgeleri kullanmayın. Hem vergi iadesini cezalı geri ödersiniz, hem de bilerek sahte belge kullandığınız için hakkınızda suç duyurusunda bulunuruz. Birkaç kuruş için hem para, hem hapis cezasına çarptırılabilirsiniz."
Emeklilere vergi iadesi rehberi
Ankara Vergi Dairesi Başkanlığı, vergi iadesine yönelik bir dizi tedbir aldı. Vergi Dairesi Başkanı Cemal Boyalı'nın verdiği bilgiye göre, ücretli kenti olarak anılan Ankara'da, öncelikle işçi ve memurlar ile emekliler için Vergi İadesi Rehberleri hazırlandı.
Vergi iadesine ilişkin her türlü bilginin yer aldığı, 'Ücretlilerde Vergi İndirimi Rehleri' kamu ve özel sektör kuruluşlarına gönderilerek, çalışanlara dağıtılacak. 'Emeklilerde Vergi İadesi Rehberi' ise başta Ziraat Bankası olmak üzere, emekli maaşı ödeyen bankalar kanalıyla emeklilere ulaştırılacak. Ankara'da, Vergi Dairesi Başkanı Cemal Boyalı imzasıyla kamu kuruluşları ve en az 50 işçi çalıştıran özel sektör işletmelerine de birer uyarı yazısı gönderildi. İşverenlerin, çalıştırdıkları ücretlilerin vergi indirimi yoluyla kesilen vergilerinden sorumlu olduğuna dikkat çekilen yazıda, şu görüşlere yer verildi: "Kurumunuz yetkililerinin müteselsilen sorumluluk uygulamasına maruz kalmaması için çalışan personel tarafından vergi indirimine konu belgeler titizlikle incelenmeli. İncelemeler neticesinde, sahte veya muhteviyatı itibarıyla yanıltıcı belge şüphesi taşıyan, üzerinde tahrifat yapılan, ücretlinin kendisi, eşi ve çocuklarına ait olmayan, harcama kalemi olarak ve tarihi itibarıyla vergi indirimine konu edilemeyecek olan belgelerin tespiti halinde bunların bildirimden çıkarılması hususunda gerekli özeni ve dikkati göstermeleri yönünde personel uyarılmalıdır. Sahte belge kullananlara 18 aydan 3 yıla kadar ağır hapis cezası, yanıltıcı belge kullananlara ise 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası hükmolunacağı bildirilmeli." Bu arada, Boyalı, işletmelerin 2006 yılı mart ayı sonuna kadar vergi indirimine konu belgeleri kontrol edeceğini, nisandan itibaren de vergi denetim elemanlarının bu konuda denetime başlayacağını söyledi.