Fiş yoksa akaryakıt da yok

Otoyollarda bulunanlarla, yıllık ciroları 1 milyon YTL'yi (1 trilyon lira) aşan 4 bin 300 akaryakıt istasyonunda 'mali mod' olarak adlandırılan yazarkasalı satış, 15 Nisan'da başlıyor.

İSTANBUL - Otoyollarda bulunanlarla, yıllık ciroları 1 milyon YTL'yi (1 trilyon lira) aşan 4 bin 300 akaryakıt istasyonunda 'mali mod' olarak adlandırılan yazarkasalı satış, 15 Nisan'da başlıyor.
Yazarkasalı istasyonlarda, artık araç plakası girilmeden, pompa açılamayacak. Plaka girme zorunluluğu getirilmesinin amacı söz konusu harcamayı gider gösterme olanağına sahip mükelleflerin fazla fatura alarak vergi kaybına neden olmalarını önlemek. Cumartesi gününden itibaren mali hafıza sistemi devreye girecek. Yeni sistemde, pompanın önüne yanaşan aracın plakası yazarkasaya girilmeden, pompa açılmayacak ve yakıt alınamayacak. Araç, pompanın önüne geldiğinde, görevliler önce plakayı yazarkasaya işleyecek, ardından da akaryakıt verme işlemi başlayacak. Zorunlu yazarkasa uygulamasına giren, ancak sözleşme yapmasına rağmen teknik nedenlerle şu ana kadar pompalarına yazarkasa bağlatamayan istasyonlar ise yazarkasalar gelene kadar müşterilerine normal fiş verecek.
'Yeterli süre verildi'
Gelir İdaresi Başkanvekili Osman Arıoğlu, 15 Nisan'da uygulamaya girecek mali hafıza sistemiyle birlikte kaçak akaryakıtla da etkin bir mücadeleye girişileceğini söyledi. Arıoğlu, istasyon sahiplerine yeni sistem için bir geçiş süreci tanıdıklarını, ancak mazeret döneminin de artık sona erdiğini sözlerine ekledi.
İstanbul Vergi Dairesi Başkanı Mehmet Akif Ulusoy da şirketlerin ve serbest meslek sahiplerinin akaryakıt harcamalarını masraf göstermelerinin mümkün olduğunu belirterek "Ancak kimi zaman kullandıklarından daha büyük miktarda akaryakıt faturası alıyorlar. Bunu masraf gösterip ciddi miktarda vergi kaybına neden oluyorlar. Özellikle mazotta bu çok yaygın ve ciddi" diye konuştu.
Bu arada cirosu 1 milyon YTL'nin altında kalan ve 2005 yılında işe başlayan istasyonlarda da cihaz bağlatma mecburiyeti 1 Temmuz 2006'da devreye girecek. Gelir İdaresi Başkanlığı yetkilileri, sayıları 4 bin dolayında olan bu istasyonlarda da montaj işleminin zaman alması halinde, firmalara 31 Aralık'a kadar bir geçiş dönemi tanınabileceğini vurguladı.
Gelir İdaresi, akaryakıt istasyonlarında zorunlu yazarkasa uygulamasının 15 Nisan'da başlayacağına ilişkin bir yazı gönderdi. 7 bin istasyondan pompalarına yazarkasa takılan 4 bin 300 istasyonda sistem cumartesi devreye girecek.