Fiskobirlik Başkanı aday olmayacak

AKP hükümetinin fındık fiyatlarında yaşanan düşüşün tek nedeni olarak gösterdiği Fiskobirlik yönetimi 12 Eylül 2006'da olağanüstü genel kurula gidiyor.

GİRESUN - AKP hükümetinin fındık fiyatlarında yaşanan düşüşün tek nedeni olarak gösterdiği Fiskobirlik yönetimi 12 Eylül 2006'da olağanüstü genel kurula gidiyor. AKP iktidarının desteklemediği aday olarak seçimle Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı olan Salih Erdem genel kurulda aday olmayacağını açıkladı.
Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Salih Erdem, başarılı olmak için çok uğraş verdiklerini, buna rağmen acımasızca yıpratıldıklarını söyleyerek, "Ortadaki karamsar tabloyu gidermek amacıyla olağanüstü genel kurul yapma kararı aldık" dedi.
'Devre dışı kalalım isteniyor'
Fiskobirlik'in 2005 yılı ürünü fındık alım kampanyasında yaklaşık 326 milyon YTL tutarında 51 bin ton dolayında ürün alımı gerçekleştirdiğini, bunun 186 milyon YTL'sinin ödediğini ifade eden Erdem, "Kalan 140 milyon YTL dolayındaki borcu tüm girişim ve çabalarımıza rağmen ödeyemedik. Türkiye'nin büyük 500 sanayi kuruluşu arasında 77. sırada yer alan birliğe kredi verilmedi. Bunu anlamak mümkün değil. Başarılı olmak için çok uğraş verdik, buna rağmen acımasızca yıpratıldık, ortadaki karamsar tabloyu gidermek için olağanüstü genel kurul kararı aldık" dedi.
Türk fındığının, fındık üreticisinin ve Fiskobirlik'in geleceğinin, kurulan Fındık Komisyonu'nun alacağı kararlara bağlı olduğunu kaydeden Erdem, şunları söyledi: "Sezon başında serbest piyasada 7 YTL'ye kadar ulaşan fındık fiyatları, yaşanan olumsuzluklar nedeniyle bugün 2 YTL'ye kadar düştü. 2006'da Türk fındığını ve üreticiyi zor günler bekliyor. Ortada 2006 ürünü arz fazlası 200 bin ton, 2005 ürününden ise 80 bin ton olmak üzere 280 bin ton fındık var.
Fiyatlardaki istikrarın sağlanması, üreticinin alın terinin karşılığını alması ve ihracatından elde edilen gelirin korunması için arz fazlası fındık mutlaka piyasadan çekilmeli. Fındık Komisyonu'na büyük görev düşüyor."
"Göreve gelecek yeni yönetim kurulu AKP iktidarıyla ancak isteklerini yerine getirmesi halinde uyumlu çalışabilecek" diyen Erdem, "Bu uyumun da nasıl olacağı açıkça ortadadır. Bu yıl fındık fiyatları 2 ya da 3 YTL olacak. (Bu yönde hareket ediniz) talimatı uygulanırsa üreticinin emeğinin karşılığı düşünülmezse uyum sağlanır. Fiskobirlik devreden çıkartılarak, dikensiz bir gül bahçesi yaratılmak isteniyor. İşte fiyatlar ortada, amaçlarına da ulaştılar" dedi.
Erdem, 12 Eylül 2006'da yapılacak olağanüstü genel kurulda şu an için aday olma gibi bir düşüncesi olmadığını da sözlerine ekledi.