Fiskobirlik borcu için malvarlığını satacak

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Tarım Bakanı Mehdi Eker'in 'Malvarlığını satsın da üreticiye borcunu ödesin' diyerek sıkıştırmaya çalıştığı Fiskobirlik sonunda pes etti.

GİRESUN - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Tarım Bakanı Mehdi Eker'in 'Malvarlığını satsın da üreticiye borcunu ödesin' diyerek sıkıştırmaya çalıştığı Fiskobirlik sonunda pes etti. Kurum, üreticilere 2005 ürününden kalan borcunu ödeyebilmek için harekete geçti. Fiskobirlik'ten yapılan açıklamada üreticilere olan borcun her türlü olanak zorlanarak ödeneceği, bunun için gerekirse, kuruma ait iş merkezleri, Fiskomar olarak bilinen marketler ve bazı gayrimenkullerin satılabileceği belirtildi.
Birliğe bağlı 50 kooperatif başkanı ve yönetim kurulu üyesiyle 18-19 Temmuz tarihlerinde yapılan toplantıda, bundan sonraki yol haritasının belirlendiği, sorunların ele alındığı ve bir eylem planı oluşturulduğu bildirildi. Üreticilere olan ürün borcunun ödenmesi ve 2006 yılı arz fazlası fındığa çözüm bulunması için, kurum yöneticilerinin istifa da dahil her türlü özveride bulunacağı da bildirilen açıklamada, fındık ve üreticilerle ilgili tüm sorunların Fiskobirlik ile ilişkilendirilmesinin yanlış olduğu, ülke ve üretici menfaatine yönelik milli fındık politikasının oluşturulması gerektiği vurgulandı. Açıklama şöyle: "Sık sık tartışma konusu yapılan birlik yönetim ve denetleme kurulu üyelerinin aylık ücretleri 2.650 YTL' dir.
Ayrıca uzun süredir birliğimizde incelemelerde bulunan müffettişlerin incelemeleri bitmeden, siyasi otoritenin 'Yönetimi mahkemeye vereceğiz' açıklamasını, müfettişleri baskı altına almaya yönelik bir hareket ve yargıya müdahale olarak değerlendiriyoruz. Başbakan'ın Giresun ve Ordu'da fındıkla ilgili yaptığı açıklamalar, 4.5 YTL olan fındık fiyatının 2.5 YTL'ye kadar düşmesinde etkili olmuştur. Bu nedenle birliğimiz depolarındaki 50 bin ton fındığın değeri 100 trilyon birden azalmıştır. Ayrıca arz fazlası ürün sorunu bir şekilde çözüme kavuşturulmalıdır."