Fiskobirlik: Kimseye kuruş borcumuz yok

Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Fiskobirlik) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Erdem, "Hiçbir kurum ve kuruluşa beş kuruş borcumuz yok" dedi.

GİRESUN - Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Fiskobirlik) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Erdem, "Hiçbir kurum ve kuruluşa beş kuruş borcumuz yok" dedi. Fiskobirlik Başkanı Erdem, yaptığı açıklamada, bazı basın ve yayın organlarında 'Alacağının peşini bırakmayan Yapı Kredi Bankası Fiskobirlik'in iflasını istedi' şeklinde haberlerin yer aldığını anımsatarak, birliğin 2000'de başlayan özerkleşme sürecinin 2004'te tamamlandığını, yeniden yapılanan birliğin borçlarının ise Hazine'ye devredildiğini ve 'Hiçbir kurum ve kuruluşa beş kuruş borcun bulunmadığını' bildirdi.
Bankanın açtığı davanın Fiskobirlik ile bir ilgisi olmadığını kaydeden Salih Erdem, şunları söyledi:
"Birliği yeniden yapılandırma çalışmalarında Hazine yetkilileri, Akbank ve Garanti Bankası'ndan ürün alımları için kullandığımız kredi konusunda bu bankalarla anlaşarak borcu kapatmıştı. Ancak, 1989 yılında Yapı Kredi Bankası'ndan kullanılan kredi konusunda sorun yaşanmış ve uzlaşma sağlanamamıştı. Bilindiği üzere 1989 yılında destekleme alımını devlet yapıyordu. Ürün alımları için özel bankalardan kredi kullandırılıyordu. Biz özerkleşme çalışmalarının başlamasıyla birlikte 2000 yılında kendi imkânlarımızla ürün alımlarına başladık. Dolayısıyla da borç konusunda bankanın muhatabı Hazine'dir."
'Kasıt var'
Fiskobirlik Genel Müdürü Salih Erdem, bu tür haberlerin fındık fiyatının düşmesi için oynanan oyunun bir parçası olduğunu öne sürerek sözlerine şöyle devam etti: "Son üç yıldır her ekim ayında bu tür söylentiler ortaya atılmaktadır. Bunda kasıt vardır. Banka, muhatabı biz olmadığımız halde bizi dava ediyor. Bundan çıkar sağlamak isteyen birileri hemen bunu uluslararası borsalara ve ajanslara bildiriyor. Oynanan oyun bellidir. Burada fındık fiyatının düşmesi için hiç de etik olmayan işler yapılmaktadır. Üreticinin alın terinin karşılığı çalınmak istenmektedir. Bu çok üzücüdür. Bütün bunlar Türk fındığına ve üreticisine yapılan ihanettir."
Konu hakkında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüğünü ifade eden Salih Erdem, "Sayın Başbakan sorunun çözümü için Devlet Bakanı Ali Babacan ile Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun'a talimat verdi. Umarım bu sorun bir an önce çözümlenir ve artık bundan sonra birileri bu konuda spekülasyon yaparak fındık fiyatlarını düşürmeye çalışamaz" dedi.