Fiskobirlik ve TMO anlaştı

Başbakan Erdoğan'ın suçlamalarından sonra köprüleri atan Fiskobirlik, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) ile anlaştı. Buna göre TMO adına fındık alınacak, Fiskobirlik depoları kullanılacak ve 2005 ürün bedelinin ödenebilmesi için kredi bulunacak.

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan'ın suçlamalarıyla hükümetle köprüleri atan Fiskobirlik, Ankara'da üç gündür sürdürdüğü temaslardan sonra TMO ile anlaşma sağladı. Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Pamuk, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) ile, 'TMO adına fındık alınması, Fiskobirlik depolarının kullandırılması ve depolardaki 2005 ürününün bedelinin ödenmesi için kredi bulunması' konusunda anlaşma sağladıklarını açıkladı. Pamuk, anlaşmaya ilişkin protokolün yarın (bugün) imzalanacağını belirtti.
Pazartesiden beri Ankara'da, Tarım Bakanlığı ve TMO yöneticileri ve milletvekilleriyle görüşen Fiskobirlik yönetimi Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından da kabul edildi. Yaşar Pamuk, "Fındık üreticisinin sorununun çözümü konusunda barış sağladık. Herkesle kucaklaştık" dedi. TMO ile anlaşmayı anlatırken, üreticilerin problemlerini çözmek dışında amaçlarının olmadığını vurgulayan Pamuk şunları söyledi: "Anlaşmalar sağlandı. Fındık alım-satımı konusunda TMO ile hareket edeceğiz. Kısa zamanda 2005 fındığıyla ilgili borçlar ödenme noktasına gelinecek ayrıca 2006 fındığı için gereken yapılacak. Fiyatların yükselmesi adına, hem Fiskobirlik adına hem de TMO adına alım yapacağız" dedi. (Radikal, aa)