Fiskobirlik'e niye kredi verilmedi?

Fındık üreticisine göre hükümet ve ihracatçılar Fiskobirlik'in bankalardan kredi almasını engelliyor. Üreticiler ihracatçının fındığı daha ucuza alhabilmek, hükümetin ise Fiskobirlik yönetimini yıpratmak amacıyla bunu yaptığını düşünüyor.

İSTANBUL - Fındık üreticisine göre hükümet ve ihracatçılar Fiskobirlik'in bankalardan kredi almasını engelliyor. Üreticiler ihracatçının fındığı daha ucuza alhabilmek, hükümetin ise Fiskobirlik yönetimini yıpratmak amacıyla bunu yaptığını düşünüyor. Ancak işin bir de bankalar cephesi var. Fiskobirlik'in geçen sezonda kredi almak için görüştüğü bir bankanın genel müdürüne göre kuruluşun piyasadan finansman temin edememesinin nedeni kredibilitesinin düşüklüğü değil.
Adının açıklanmasını istemeyen bu genel müdüre göre Fiskobirlik yönetimi kendilerine 'hayli yüksek bir kredi' talebiyle geldi. Banka kredi sağlanması durumunda fındık fiyatının yükseleceğini ve bu durumda da yüksek bir ihraç fiyatıyla satılabileceğini anlatan Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Salih Erdem'e bunun mümkün olmadığını belirterek talebi geri çevirdi.
Erdem'in bunun ülke yararına olacağını söylemesi üzerine de 'Fiskobirlik'in kredi ilişkisi içinde olduğu diğer bankalarla bir araya gelinerek oluşturulacak konsorsiyumun konuyu görüşebileceği' söylendi. Ancak bu bankalar bir araya gelemedi ve Fiskobirlik de kredi sağlayamadı.
Banka genel müdürü, Fiskobirlik'e kredi vermeyişlerinin nedenini şöyle açıkladı: "Biz fiyatın piyasada oluşmasındarn yanayız. Geldiler ve fındığa yedi lira vereceklerini söylediler. 'Siz fındığı yüksek fiyat verip toplarsanız, hangi ihracatçıya daha yüksek fiyat satacaksınız' diye sorduk. Bir malda spekülasyon yapabilirsiniz. Ama bunu bizim finansmanla değil kendi paranızla yapacaksınız. Bu nedenle kredi verilmedi."