Fitch Arjantin'e acımadı

Fitch Arjantin'e acımadı
Fitch Arjantin'e acımadı
Arjantin'in notu 5 kademe düşürüldü

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Arjantin’in kredi notunu, ABD mahkemesinin ülkenin temerrüde düşmüş tahvil sahiplerine ödeme yapmadan tahvillerini satın almasını önleyen kararı üzerine beş basamak birden düşürerek B’den CC’ye indirdi. Arjantin’in temerrüt seviyesine düşmesine bir basamak kaldı. Kurum ülkenin iflas etme olasılığının yüksek olması nedeniyle böyle bir karar aldıklarını açıkladı. Fitch’in sıralamasında C, temerrüt seviyesinin bir basamak üstü olarak kabul ediliyor. Geçen hafta Manhattan Federal Mahkemesi Hakimi Thomas Griesa, Arjantin’in tahvillerini satın alan yatırımcılar için bilançosunda 1.3 milyar doları bir kenara koymasına karar vermişti. Arjantinli yetkililer ise bu karara itiraz etmişti.

Yatırımcılar ise Arjantin’in 2002’deki gibi iflas etmesiyle birlikte borçlarını yeniden yapılandırma sürecine girmesini istemiyor. Eğer Arjantin tahvil yatırımcılarının hepsine geri ödeme yapmak zorunda kalırsa, toplamda 11 milyar dolardan fazla ödeme yapması gerekecek. Arjantinli politikacılar ise mahkemeden çıkan kararın piyasalarda Arjantin’e olan güveni sarstığına işaret etti.

Öte yandan Arjantin ekonomisi bir yandan resesyonla boğuşurken diğer yandan sosyal ayaklanma ile baş etmeye çalışıyor. Mahkeme kararının yanısıra, Fitch ülkedeki yoğun ve kutuplaşan siyasi iklim, yüksek enflasyondan şikayet eden halk, zayıf altyapı ve kura dikkat çekti. Fitch aynı zamanda Arjantin ekonomisinin bu yıl hızlı bir yavaşlama sürecine girdiğini de belirtti. 

Arjantin’in diğer kredi derecelendirme kuruluşlarındaki notu S&P’de B- yani temerrüt seviyesinin beş basamak üstü, Moody’s’te ise B3- yine çöp seviyesinin beş basamak üstünde yer alıyor.

bigPara.com

  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Arjantin

  ,

  Mahkeme

  ,

  Kredi

  ,

  Tahvil

  ,

  iflas

  ,

  sosyal

  ,

  kurum

  ,

  siyasi