Fitch: Banka kârları artacak

Uluslararası kredi derecelendirme (reyting) kuruluşu Fitch Ratings, sektördeki yeniden yapılandırma ve geçen yılki güçlü ekonomik büyümenin serbest sermaye oranını iyileştirmesinin, Türk bankalarının karlılığını artıracağını duyurdu.

ANKARA - Uluslararası kredi derecelendirme (reyting) kuruluşu Fitch Ratings, sektördeki yeniden yapılandırma ve geçen yılki güçlü ekonomik büyümenin serbest sermaye oranını iyileştirmesinin, Türk bankalarının karlılığını artıracağını duyurdu. Fitch Ratings'in Türk bankacılık sektörü ile ilgili hazırladığı raporunda, bankacılık sektöründe 2003 yılında yüzde 3.83 olan serbest sermaye oranının 2004 yılsonunda yüzde 5.35'e çıkmasının, olumlu bir çalışma ortamıyla da bir araya gelmesiyle, Türk bankalarının iyi performans sergiledikleri belirtildi.
Raporda, Türk bankalarının portföy kalitesinde ve sermaye yapılarındaki düzelmenin, genişleme ve yatırım çeşitlendirme isteğindeki yabancı bankacılık kuruluşlarının dikkatini çektiği hatırlatılarak, yabancı bankaların Türkiye'de banka satın almalarının da sektörün istikrarına ek katkı yapacağı kaydedildi.
Fitch tarafından hazırlanan bankacılık raporuna göre, sektöre ilişkin olumlu beklentiler bulunmasına karşın verilen kredilerdeki hızlı artış nedeniyle, Türk banklarının, portföy kalitesinin bozulmaması için özel dikkat göstermeleri gerektigi de vurgulandı.