Fitch hiç şaşırmadı

Fitch hiç şaşırmadı
Fitch hiç şaşırmadı
Türkiye'nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyeye yükselten Fitch, büyüme dahil son açıklanan verilerin öngörüler dahilinde olduğunu açıkladı.

5 Kasım’da Türkiye ’nin kredi notunu ‘ yatırım yapılabilir’ seviye olan BBB-’ye yükselten uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, son açıklanan ve piyasalarda hayal kırıklığı yaratan düşük büyüme verisine rağmen, bu görüşünü koruyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun 10 Aralık’ta açıkladığı verilere göre, Türkiye ekonomisi yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 1,6 ile yüzde 2,6 olan piyasa beklentilerinin altında büyüdü. 

Görüşümüzü koruyoruz
Ekonomik büyüme yılın ilk dokuz ayında yüzde 2,6’da kalırken, birçok kurum yıl sonuna ilişkin büyüme tahminlerini aşağı revize etti. Son açıklanan cari açık ve büyüme verilerine ilişkin soruyu, 5 Kasım’da yaptıkları açıklama ve görüşün hâlâ geçerli olduğunu belirterek yanıtlayan Fitch Ratings Türkiye Genel Müdürü Gülcan Üstay, “Son açıklanan veriler raporumuzdaki öngörüler dahilindedir” dedi. 1994’ten bu yana Türkiye’nin notunu ilk kez yatırım yapılabilir seviyeye çıkaran Fitch, kasım ayında yaptığı değerlendirmede Türkiye ekonomisinin sürdürülebilir büyümeye dönme yolunda ilerlediğine işaret etmişti. Fitch, Türkiye’de kamu maliyesinin durumunun kredi notu artışında güçlü ana unsur olduğunu vurgulayarak, ekonominin yumuşak inişe doğru ilerlemesi, güçlü bankacılık sektörü ve yakın dönem finansal risklerdeki iyileşmenin not artışında etkili olduğuna dikkat çekmişti.


İzleme süreci devam ediyor
Merkez Bankası tarafından önceki gün açıklanan verilere göre cari açık ekimde 1 milyar 960 milyon dolara indi. 10 aylık cari açık, geçen yılın aynı dönemine göre, 23.8 milyar dolar azalarak 41.1 milyar dolara geriledi. Fitch kredi notunu arttırdığı dönemde, cari açıkta belirgin ve kalıcı düşüşün kredi notunu yukarı yönlü destekleyeceğini ancak bunu yakın vadede öngörmediğini dile getirmişti. Rating’in dinamik olduğunu ve izleme sürecinin devam ettiğini ifade eden Üstay, “Görüş değişikliği olduğu takdirde bir basın açıklaması ile bu kamuoyuna bildirilir” değerlendirmesinde bulundu.


TÜRKİYE’NİN KREDİ NOTUNDA SON DURUM
Fitch:
BBB- Yatırım yapılabilir
S&P: BB seviyesinde. Yatırım yapılabilir seviye için iki not arttırımı gerekiyor.
Moody’s: Ba1 seviyesinde. Yatırım yapılabilir seviye için bir not arttırımı gerekli.