Fitch kredi notunu artırdı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye'nin uzun vadeli yabancı ve yerel para cinsi notlarını ve ülke tavan notunu 'B+'dan 'BB'ye yükseltti.

LONDRA - Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye'nin uzun vadeli yabancı ve yerel para cinsi notlarını ve ülke tavan notunu 'B+'dan 'BB'ye yükseltti. Kuruluş Türkiye'nin kısa vadeli notunu ise 'B' olarak teyit etti. Türkiye'nin görünümü de pozitiften durağana çevrildi.
Fitch, not yükseltmede politikalardaki disiplin, IMF programı ve AB'den müzakere tarihi alınmasının rol oynadığını açıkladı. Fitch'den Nick Eisinger, "Ancak gelecekte aşılması zor engeller var ve hükümetin zorlu kararlar vermesi gerekiyor. AB ile müzakereler için gereken şartları sağlamak ve Kıbrıs konusu tartışmalı olabilir. Ancak hükümetin bu zorlukların üstesinden geleceğini öngörüyoruz" diye konuştu.
Moody's'den kötü haber
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's ise kısa vadede Türkiye'nin notunu artırmayı düşünmediklerini açıkladı. Moody's başkan yardımcısı ve Türkiye analisti Kristin Lindow, IMF ile anlaşılması ve AB'den tarih alınması gibi pozitif gelişmeler olsa da Türk ekonomisinde görünümün durağan olduğunu söyledi.
Reuters'ın haberine göre Lindow, iyileşmeler olması durumunda not yükseltmeden ziyade görünümde bir değişiklik olabileceğini belirterek, "Ancak henüz buna karar vermedik" dedi. Moody's', Türkiye için, yatırım seviyesinin altında olan B1 notunu vermişti. Görünüm ise durağanda.
Yüksek dış borcun ve artan dış ticaret ile cari açığın önemli sorunlar olduğuna dikkat çeken Lindow, liranın dolar karşısındaki değerlenmesinin ABD Dolarının zayıflığına bağlı olduğunu belirterek, "Dolardaki zayıflık sürdüğü ve Türkiye hakkındaki iyimserlik devam ettiği sürece lirada bir düzeltme beklemiyoruz" dedi. Ekonominin bu yıl yüzde 5-6 büyümesini beklediklerini belirten Lindow, cari açığın GSYİH'ye oranında da bir daralma öngördüklerini söyledi.