Fitch 'Seçim risk' dedi not artırmadı

Türkiye'nin yabancı ve yerel para cinsi uzun vadeli kredi derecelendirmelerini BB eksi olarak teyit eden uluslararası derecelendirme şirketi Fitch ekonomideki risklerin yanı sıra, seçimler nedeniyle ülkenin gelecek yıl siyasi risklerle karşı karşıya olduğunu vurguladı.

İSTANBUL - Türkiye'nin yabancı ve yerel para cinsi uzun vadeli kredi derecelendirmelerini BB eksi olarak teyit eden uluslararası derecelendirme şirketi Fitch ekonomideki risklerin yanı sıra, seçimler nedeniyle ülkenin gelecek yıl siyasi risklerle karşı karşıya olduğunu vurguladı.
Fitch açıklamasında, "Türkiye 2007'de siyasi risklerle de karşı karşıya. Beklenildiği üzere, AB zirvesi, yerleşen tabiriyle bir 'tren kazası'na meydan vermemiştir, ancak Türkiye 'nin katılım yolundaki ilerleyişi yavaş, engebeli, gürültülü ve bir şekilde Kıbrıs sorununu aşarak olabilecektir. Cumhurbaşkanlığı seçimi AKP ile karşıtları arasındaki gerilimi artırabilecektir. Kasım ayındaki genel seçimler de belirsizlik yaratmaktadır" dedi.
Açıklamaya göre, Fitch Yükselen Avrupa Ülkeleri Başkanı Edward Parker "Türkiye'nin orta vadeli temel kredi göstergeleri; güçlenen kamu maliyesi, yükselen yaşam standartları ve yapısal reformların etkisiyle çıkış trendinde bulunuyor. Ancak, 2007 yılı zor bir yıl olabilir, Türkiye'yi yolundan alıkoyacak siyaset, makroekonomik dengesizlikler ve küresel mali koşullarından kaynaklanabilecek şoklara karşı duyarlılık sürmektedir" diye konuştu..
Fitch AKP hükümetinin bu yıl GSMH'nin yüzde 6.5'i tutarındaki faiz dışı fazla hedefini aşmasını ve konsolide bütçe açığını 2001 yılındaki yüzde 16'dan, yüzde 1'e çekmesini bekliyor.
Cari açık riski artırıyor
Cari açıktaki seyrin ülkeyi küresel likidite ve piyasa algılamalarının yaratacağı risklere maruz bıraktığını vurgulayan Fitch, bu yıl GSYİH'nin yüzde 8.7'si, 2007'de ise yüzde 7.5'i açık tahmin ediyor. Fitch, 2007 enflasyonunun (TÜFE) yüzde 4'lük hedefi geniş marjla aşacağını ve 2007 GSMH büyümesinin yüzde 3.8'le yüzde 5'lik hedefin altında kalacağını tahmin ediyor.