Fitch, Türkiye'nin ülke notunu yükseltti

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, kurumlar ve döviz işlemleri üzerinde önemli bir tavan oluşturan ve aralarında Türkiye'nin de olduğu 40 ülkenin ülke tavanını yükseltti. Fitch aynı zamanda bir dizi banka ve şirket için de not yükseltti.

İSTANBUL - Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, kurumlar ve döviz işlemleri üzerinde önemli bir tavan oluşturan ve aralarında Türkiye'nin de olduğu 40 ülkenin ülke tavanını yükseltti. Fitch aynı zamanda bir dizi banka ve şirket için de not yükseltti.
Fitch, Türkiye'nin ülke tavanını BB-'den BB'ye çıkarırken, Akbank, Fortis Bank, Koçbank, Kuveyt Katılım Bankası, TEB, Garanti Bankası, Garanti Factoring, Garanti Finansal Kiralama, İş Bankası, İş Finansal Kiralama ve Yapı Kredi'nin döviz cinsi notunu BB-'den BB'ye yükseltti.
Fitch ayrıca Tüpraş'ın uzun vadeli yabancı para cinsi notunu BB-'den BB'ye yükselterek görünümünü de pozitif olarak teyit etti. Fitch Turkcell'in yabancı para cinsi borçlanma notunu BB-'den BB'ye yükseltti ve görünümü pozitif yaptı.
Kurum ayrıca Petkim uzun vadeli döviz cinsi kredi notunu BB-'den BB'ye yükseltti. Coca Cola İçecek'in ise yabancı para cinsi uzun vadeli temerrüt notunu BB-'den BB'ye çıkarırken, pozitif görünümünü değiştirmedi. Fitch, Anadolu Efes'in BB- olan uzun vadeli yabancı para cinsi notunu BB'ye yükseltirken, görünümü pozitif olarak belirledi.
Ancak ülke tavanları not değil, ancak ülke notu ve işlemlerinde önemli bir analitik veri oluşturuyor.