Fitch Türkiye'yi 'pozitif'e çıkardı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye'nin kredi notu görünümünü durağandan pozitife çevirdiğini ve...

İSTANBUL - Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye'nin kredi notu görünümünü durağandan pozitife çevirdiğini ve 'BB-' olan uzun vadeli hem döviz hem de lira cinsi kredi notlarını teyit ettiğini açıkladı. Açıklamada ayrıca, 'B' olan kısa vadeli kredi notları ile 'BB-' olan ülke tavan notu da teyit edildi. Fitch en son 13 Ocak'ta Türkiye'nin kredi notunu 'B+'dan 'BB-'ye yükseltmişti.
Fitch Türkiye analisti Nick Eisinger, "Türkiye'nin kredibilitesi; güçlü ekonomik büyümenin, kamu açıklarının ve borç yükünün azalması ile geniş kapsamda hem siyasi hem politik istikrarının yakalanmasının etkisiyle iyileşme devam etmektedir" dedi. Ancak Fitch, 2006'da GSYİH'nın yüzde 6.3'ü olmasını beklediği cari işlemler açığının bu beklentinin üzerine geçmeye başladığı yönündeki sinyallerin özellikle kaygı kaynağı olduğu uyarısında bulundu.
Bu arada Japon kredi derecelendirme kuruluşu JCR ise, resmi enflasyon hedeflemesinin, Türkiye ekonomisinin görünümünü güçlendireceğini açıkladı.
JCR: Not artabilir
JCR, cari işlemler açığının şimdilik sorun oluşturmayacağı, ancak orta vadede sorun olması halinde YTL'nin değer kaybı dahil bazı ayarlar yapılabileceğini kaydetti. Analizde, makroekonomik performanstaki olumlu gidiş, AB ile ilişkiler ve reform programı, IMF ile yürütülen program, AB tarafından 'İşleyen Piyasa Ekonomisi' statüsü verilmesinin Türkiye'nin kredi notunu artıracak unsurlar olduğu da vurgulandı. Türkiye'nin kredi notunu etkileyebilecek en negatif unsurun ise cari işlemler açığı olduğu kaydedildi. JCR son olarak Türkiye'yi, BB (-) notu ile değerlendirirken, pozitif izlemeye almıştı.
Deutsche Bank ise, 2006'da resmi enflasyon hedeflemesinin, enflasyonun gerilemesinde önemli politika aracı olacağını kaydetti. Banka seneye Türkiye'nin enflasyonla mücadelesinin önündeki en önemli sorunun yüksek petrol fiyatı olacağını belirtti.
Önde gelen yatırım bankalarından Morgan Stanley ise Türkiye'nin uzun vadeli tahvillerinin, yine cazip bir yatırım aracı olacağını vurguladı. (aa, Reuters)