Fitch'den Türk bankalarına uyarı

Fitch'den Türk bankalarına uyarı
Fitch'den Türk bankalarına uyarı
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türk bankalarının yurtdışından borçlanmaya devam etmeleri nedeniyle küresel yatırımcı iştahındaki değişimlere karşı kırılgan olmaya devam ettiğini belirtti.

RADİKAL- Gelecek hafta Türkiye 'nin kredi notu hakkındaki değerlendirmesini yayımlayacak olan Fitch'in, bankacılık sektörü hakkında değerlendirmesi yayımlandı. Değerlendirmede, "Kısa vadeli döviz cinsi borçların oranı yüksek, ancak bankaların döviz likidite pozisyonunun gelecek 12 ayda makul düzeyde kalacağını tahmin ediyoruz" denildi.

'EN DUYARLI ÜLKELERDEN BİRİ'

Reuters 'da yer alan habere göre, Türkiye'nin gelişmekte olan ülkeler arasında ABD 'de faizlerin artırılmasına en duyarlı ülkelerden biri olduğuna dikkat çekilen raporda, Fitch'in değerlendirmesine baz teşkil eden senaryoya göre Türkiye'nin "sermaye akımlarının tersine dönmesi ve borçlanma piyasalarına erişiminin aninden ve uzun süreli kesilmesi" gibi bir duruma düşmeyeceği belirtildi. Raporda Türk bankalarının mevcut döviz likiditesinin, bir yıllık çevrilmesi gereken döviz cinsi borç ile aynı seviyede olduğu belirtildi.

bigPara.com

  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Döviz

  ,

  Türkiye

  ,

  Reuters

  ,

  Kredi