'Fiyatlar cazip olacak'

Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, önceki günkü stopaj indirim kararının hükümet tarafından piyasalara verilen pozitif bir mesaj olarak algılanması gerektiğini belirtti.
Haber: ÇAĞRI BİLGİN / Arşivi

İSTANBUL - Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, önceki günkü stopaj indirim kararının hükümet tarafından piyasalara verilen pozitif bir mesaj olarak algılanması gerektiğini belirtti. Şahenk, Garanti Bankası'nın 60. kuruluş yıldönümü çerçevesinde önceki akşam Garanti'nin Zincirlikuyu Genel Müdürlük binasında gazetecilerle bir araya geldi.
Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen'in yanı sıra Doğuş Holding üst yönetiminden Süleyman Sözen ve Erman Yardelen'in de hazır bulunduğu sohbet toplantısında sorularımızı yanıtlayan Şahenk, "Piyasalarda son günlerde yaşanan çalkantıyı çok normal karşılamak lazım" diye konuştu.
'Türkiye'ye inananlara fırsat'
'Devlet tahvili ve Hazine bonosu gelirinden alınan yüzde 15 stopajın yerliler için yüzde 10'a, yabancılar için de sıfıra indirilmesinin, niye daha önce yapılmadığı' ile ilgili bir soruyu yanıtlayan Şahenk şunları söyledi:
"Otomobil kullanmaya benzetirsek artık dikiz aynasından arkaya bakmayalım. Sonuç olarak gerekli bir karardı ve bu alındı. Niye şimdi aldı, geç mi? Bunları konuşmamak lazım. Piyasalarda değişik görüşte, zaman faktöründe ve getirilerle giren yatırımcılar var. En uzun vadelisi gelir şirket satın alır. En kısa vadelisi, saatlik veya 15 dakikalık dahi piyasada oynayabilir.
Bence bunların zenginleşmesini, çoğalmasını normal karşılamak lazım. Stopaj indirimi, hükümetin verdiği bir mesajdır bunu da pozitif karşılamalı. Bu ortam Türkiye'ye inanan kurumlar için bir fırsattır. İki gün önce, 10 liraya almak zorunda oldukları bir şeyi çok daha ucuza alma ihtimalleri var. Almış olanların da büyüme fırsatları doğuyor. Birisi ürktüğünde diğeri uzun vadeli inanıyorsa, büyümeye dönük yatırımlar yapması lazım." Dışarıdan başlayıp Türkiye'yi de içine alan dalgalanmanın normal olduğunu söyleyen Ferit Şahenk şöyle konuştu:
"Bu geçici bir dönem, buna böyle bakmalı. Belki şu rahatlığın bizim üstümüzde olması lazım. Türkiye, 2001'den çok daha güçlü... Türkiye'ye yatırım yapacaklar için tekrar cazip fiyatlar oluşmaya başlar. Belli fiyatlarda, dengelerde yine yatırımcılar Türkiye'ye gelmeye devam edecektir. Türkiye, dünyanın potansiyeli en büyük memleketlerinden biri. Şu anda dünyadaki likiditenin belli şekilde yer değiştirirken Türkiye'de faizlere reaksiyon göstermesine; genel seçimlerin ve Cumhurbaşkanlığı seçiminin yaklaşmasıyla bu durumun yeniden fiyatlandırılması olarak bakıyorum. Bunları da normal karşılamak lazım."