'Fiyatlar düşmeden Erdemir özelleştirilmeli'

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Erdemir'i, global oyuncu yapmak için özelleştirileceğini belirtirken, dünya çelik fiyatlarındaki yükselişin özelleştirme için bir fırsat olacağını ifade etti.
Haber: AHMET KIVANÇ / Arşivi

ANKARA - Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Erdemir'i, global oyuncu yapmak için özelleştirileceğini belirtirken, dünya çelik fiyatlarındaki yükselişin özelleştirme için bir fırsat olacağını ifade etti. CHP Ankara Milletvekili Mehmet Tomanbay'ın Erdemir özelleştirmesiyle ilgili soru önergesini yanıtlayan Unakıtan, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nca yürütülen özelleştirme uygulamalarında, sadece özelleşecek şirketin ülke içindeki potansiyeli değil, dünya ölçeğinde gelecekteki pozisyonunun da değerlendirildiğini kaydetti.
Dünyada çelik sektöründe yaşanan olumlu gelişmelerin, Erdemir'i de dünya ölçeğinde önemli konuma getirdiğini belirten Unakıtan, "Çelik fiyatları iniş döngüsüne geçmeden Erdemir'in özelleştirilmesi büyük bir fırsat olup, güçlü ve stratejik bir ortağın Erdemir ve Türkiye çelik sanayisinin geleceğini garanti altına alacağı düşünülmektedir" dedi. Erdemir'in bugün itibarıyla değişen piyasa şartlarında rekabetçi yapısını ve kârlılığını koruyarak büyümesini sürdürdüğünü ifade eden Unakıtan, ancak Erdemir'in dünya ölçeğinde bir oyuncu olabilmesi için özellikle hammadde temini ve katma değeri yüksek yeni ürünlere yönelimi gibi alanlarda stratejik işbirliği yapmasının uzun dönemde fayda sağlayacağı görüşünü savundu. Unakıtan, şirketin kârlılık ve personel durumu hakkında da bilgi verdi. Buna göre, Erdemir kriz yılları olan 2001'de 77.3 milyon dolar, 2002'de de 31.7 milyon dolar zarar ederken, 2000'de 115.6 milyon, 2003'te 268.9 milyon ve 2004'te de 588.7 milyon dolar kâr sağladı. Şirketin son beş yıllık dönemdeki net kârı ise 864.2 milyon dolar oldu.
Her yıl düzenli olarak düşen Erdemir'in personel sayısı son beş yılda yüzde 20 azaldı. 2000'de 18 bin 066 olan Erdemir'in personel sayısı, 2001'de 17.482'ye, 2002'de 16 bin 798'e, 2003'te 15 bin 964'e ve 2004'te 15 bin 078'e düştü. Kârlı bir şirketin neden özelleştirildiği sorusunu yanıtlayan Bakan Unakıtan, "Özelleştirme sadece şirketlerin kârlı veya zararlı oluşuna bağlı olarak değil, ekonomide verimliliği artırmak için yapılmaktadır" dedi.