Fiyatlar katlandı, IMF heyeti günlüğü 8 bin 500 liralık limuzinle gezdi

Fiyatlar katlandı, IMF heyeti günlüğü 8 bin 500 liralık limuzinle gezdi
Fiyatlar katlandı, IMF heyeti günlüğü 8 bin 500 liralık limuzinle gezdi

Lincoln Towncar Stretch limuzinlerde 4.6 litrelik 205 beygir gücünde bir motor bulunuyor.

IMF-Dünya Bankası Yıllık Toplantıları kiralık araç pazarını da kızıştırdı. Lüks araç kira fiyatları 5-6 kat artarken IMF ve Dünya Bankası, şoförler için sabıka kaydı istedi. IMF heyeti, Türkiye'de üç adet bulunan ultra lüks Lincoln limuzinlerden ikisini günlüğü 4 bin avrodan kiraladı

İSTANBUL - IMF-Dünya Bankası Yıllık Toplantıları, otellerle beraber araç kiralama şirketlerini de sevindirdi. Ekim ayı başında gelen misafirler 1500 adetten fazla araç kiraladı. Büyük talep üzerine kira fiyatlarında indirim yapılmadı, toplantı öncesine göre 5-6 kat arttı. Toplantılar sırasında en lüks araçları IMF heyeti kiraladı. IMF heyeti, toplantılar süresince Türkiye’de üç adet bulunan ultra lüks Lincoln Lincoln Towncar Stretch limuzinlerden iki adet kiraladı. Günlüğü 4 bin avro (8 bin 500 lira) olan şoförlü limuzinleri heyetin üst düzey yöneticileri kullandı. Dünya Bankası heyeti ise nispeten daha ucuz olan Mercedes-Benz, BMW ve Audi marka araçları kiraladı. IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn ve Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick ise Dışişleri Bakanlığı’nın sağladığı zırhlı araç ve korumalarla gezdi.
IMF ve Dünya Bankası yıllık toplantıları kapsamında İstanbul’a gelen heyetler için 500 otomobil kiraladıklarını söyleyen Inter Limuzin Genel Müdürü Koray Çıtak, bu sayının başlangıçta daha yüksek olduğunu ancak BMW’nin sponsorluğuyla 500’e indiklerini ifade etti. Kiralanan araçların çoğunlukla Mercedes S ve E serisi olduğunu kaydeden Çıtak, bunun dışında BMW, Audi ve Ford marka otomobillere de ilgi olduğunu söyledi. 

24 saat hizmetlerinde
Türkiye’de yalnızca üç adet bulunan ve ikisinin kendilerinde olduğu Lincoln Towncar Stretch limuzinlerin de IMF heyeti için kiralandığını vurgulayan Çıtak, araçların beş günle iki hafta arası süreyle kiralandığını ifade etti. Borusan’ın sponsorluğu dışında toplantılara piyasada üç büyük firmanın araç kiraladığını aktaran Çıtak, “Toplamda 1500 araç kullanılıyor. Bunun üçte birini biz karşılıyoruz” dedi.
Kira ücretlerinin normalde uygulanan fiyat tarifesinin 5-6 kat üstünde olduğunu vurgulayan Çıtak, “Günlük kira ücretlerimiz 500 avrodan başlıyor, 4 bin avroya kadar çıkıyor. Talep çok yoğun olduğundan fiyatlar yüksek. Araçlar günün 24 saati kişinin hizmetinde” diye konuştu. Kiralanan araçların şoförlerinden güvenlik için sabıka kaydı istendiğinin de altını çizen Çıtak, savcılıktan şoförlerin herhangi bir sabıka kaydı olmadığına dair belgeler aldıklarını söyledi. Çıtak, Inter Limuzin şoförlerinin hepsinin en az bir dil bildiğini ve bunun da tercih yapılırken önemli bir kriter olduğunu ifade etti.   

‘3.5 milyon lira harcanır’
Intercity Rent A Car’ın Genel Müdürü Vural Ak ise zirveye gelenler için yaklaşık 1550 araç kiralandığını söyledi. Vural Ak, 1050 adet orta sınıf Ford Focus, Megane Sedan, 250 tane Ford Mondeo, VW Passat , Mercedes C Serisi, BMW 3 Serisi, 250 adet BMW 7 Serisi, Merdeces S Class, Mercedes E Class ve Audi A8’in ziyaretçilerin hizmetine sunulduğunu belirtti. Vural Ak, “Orta sınıf araçların günlük kirası benzin hariç 150 TL, BMW 3 Serisi segmentindeki araçların günlüğü 250 TL, başkanların tercih ettiği süper lükslerin günlüğü ise şoför dahil 950 TL” dedi. Kendilerinin uluslararası bankaların başkanları ve üst düzey yöneticilerine araç kiraladığını anlatan Ak, toplantılar boyunca araçlara benzin dahil 3.5 milyon lira harcanacağını söyledi.

Limuzinlerde neler var?
Lincoln Towncar limuzinler dört yolcu kapasitesine sahip ultra lüks araçlar. Gerçek deri koltuklar, karşılıklı oturma düzeni, minibar, misafirlerin kumanda edebildiği DVD, Radyo-CD çalar, özel klima, panoramik tavan, sürücü ile intercom görüşme, karartılmış camlar gibi özelliklere sahip. Bluetooth kulaklık aracılığıyla güvenli iletişim içindeki, protokol ve güvenli sürüş eğitimi almış en az bir yabancı dil bilen profesyonel sürücülerle sunuluyor. Limuzinlerde The Economist dergisinin son sayısı, günlük Turkish Daily News gazetesi, 15 yıllık Cutty Sark viski, kola, içme suyu, kuruyemiş, nane şekeri, bayan çorabı, ayakkabı cilası, şemsiye ve müşteri memnuniyet formu bulunuyor. İsteğe bağlı olarak da laptop ve internet bağlantısı imkânı sağlanıyor.

BMW, 205 adet 520d ile sponsor oldu
Dünya Bankası ve IMF Guvernörler Kurulu Yıllık toplantısının resmi otomobili BMW 520d oldu. BMW, 1984 yılından bu yana Türkiye’deki distribütörü olan Borusan Otomotiv ile işbirliğinin 25. yıldönümünü kutladı. Borusan Otomotiv 28 Eylül-9 Ekim tarihleri arasındaki Dünya Bankası ve IMF guvernörler yıllık toplantısı boyunca tüm katılımcıların ulaşımı 205 adet BMW 520d Sedan ile gerçekleşiyor. BMW 520d Sedan, 350Nm tork ve 177 beygir gücündeki iki litrelik dizel motora sahip. Borusan Otomotiv tarafından lojistiği ve sürücüleri sağlanan tüm BMW 520d’lerin yakıtları da BP Türkiye tarafından sağlanıyor.