'Fiyatta yerli-yabancı ayrımı yapmayın'

Kültür ve Turizm Bakanlığı, turizm işletmelerini 2007'de uygulanacak fiyatlar için uyardı. Bakanlık, işletmelerden fiyatı piyasa gerçekleri üzerinde belirlememeleri...
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - Kültür ve Turizm Bakanlığı, turizm işletmelerini 2007'de uygulanacak fiyatlar için uyardı. Bakanlık, işletmelerden fiyatı piyasa gerçekleri üzerinde belirlememeleri, yabancı parayla ödeme talep etmemeleri ve yerli-yabancı müşteri ayrımı yapmamalarını istedi. Bakanlık turizm belgeli işletmelerin 2007 yılında oda, yatak, kahvaltı, tabldot, alakart, yeme-içme ve yan hizmet ünite fiyatlarının hazırlanmasına ilişkin genelgeyi yayımladı.
Piyasa gerçeklerinin üzerinde fiyat belirlenmemesi istenilen genelgede, buna uymayan işletmelerin, gerek bakanlık, gerekse piyasalar nezdinde temel ekonomik beklentilerin sapmasına neden olduğu belirtildi.
Düşük enflasyonu dikkate alın
Genelgede, "Aşırı değerlenmiş fiyatların afişe edilmesini takiben sezon içinde zamansız ve yüksek oranda indirimlere gidilmesi, sektörde aşırı kâr marjları uygulandığı izlenimini oluşturmakta ve kamuoyunda sektöre yönelik güvensizliği artırmaktadır" denildi.
Genelgede, son birkaç yılda sağlanan ekonomik istikrar ve düşük enflasyon oranının, rekabet koşulları çerçevesinde mevcut piyasa koşullarıyla birlikte dikkate alınması gerektiği belirtildi.
Bugüne kadar ulusal ve uluslararası ekonomik göstergelerdeki olağanüstü değişikliklere bağlı olarak işletmelerin mağduriyetini önlemek amacıyla, ürün fiyatlarının yılda bir ya da birkaç kez yeniden belirlenmesine imkân tanındığı anımsatılan genelgede, "Bu esneklik malumken geçmiş yılların fiyatlarına hiçbir piyasa ölçütüyle bağdaşmayan oransal artışlar ilave ederek fiyat belirlemek uygun değil" denildi.