Fluence'i Türkiye'de üretip 100'e yakın ülkeye satacak

Fluence'i Türkiye'de üretip 100'e yakın ülkeye satacak
Fluence'i Türkiye'de üretip 100'e yakın ülkeye satacak

Türkiye?nin en çok satılan otomobillerinden Megane Sedan?ın üretimini bu aydan itibaren sonlandıracak olan Oyak Renault, bu modelin yerine geçecek Fluence?ı ilk kez tanıttı.

Oyak Renault, 2003'ten bu yana Bursa'da ürettiği Megane Sedan'ın yerine tüm dünyaya ihraç edilecek yeni Fluence'ı üretmeye başladı. Dünyada ilk kez Türkiye'de basına tanıtılan model için 110 milyon avro yatırım yapıldı
Haber: İLKER PEHLİVAN / Arşivi

BURSA - Oyak Renault, küresel krizin hafiflemeye başladığı günlerde Türkiye için önemli bir yatırım kararını açıkladı. Türkiye’nin en çok satılan otomobillerinden Megane Sedan’ın üretimini bu aydan itibaren sonlandıracak olan Oyak Renault, bu modelin yerine geçecek Fluence isimli modelinin üretimine başlıyor.
Renault-Nissan İttifakı’nın ilk örneklerinden olan Fluence için toplam 250 milyon avro yatırım yapıldı. 

Türkiye’den gidecek
Bu yatırımın 110 milyon avrosu Oyak Renault tarafından Bursa’da gerçekleştirildi. Renault markasıyla sadece Türkiye’de üretilecek olan Fluence’dan yılda 100 bin adet üretilecek. Bu rakamın yüzde 80’i 100’e yakın ülkeye ihraç edilecek. Dünyada ilk tanıtımı dün Bursa’da Türk gazetecilere yapılan Fluence’ın dünya prömiyeri 15 Eylül’de Frankfurt Otomobil Fuarı’nda gerçekleştirilecek. Fluence kasım ayından itibaren Türkiye’de de piyasaya çıkacak. Modelin uluslararası basın test organizasyonu da Türkiye’de yapılacak.
Renault Fluence, Renault markasıyla dünyaya sadece Türkiye’den gidecek. Ancak Kore’de Renault Grubu markalarından Samsung Motors, Kore iç pazarı için Samsung Fluence markasıyla yılda 40-45 bin adetlik üretim yapacak. 

Renault’nun kilidi
Fluence’ın tanıtımında konuşan Oyak Renault Genel Müdürü Tarık Tunalıoğlu, Türkiye’nin Renault’nun öncelikli hedeflerinden biri olan uluslararası büyüme stratejisinin kalbinde yer aldığını söyledi.
Türkiye’nin otomotiv dünyasının önemli ve geleceğe dönük stratejik pazarlarından biri konumunda bulunduğuna dikkat çeken Tunalıoğlu,şunları söyledi: “Bursa Oyak Renault Otomobil Fabrikaları, Türkiye otomotiv sektörünün ve Renault’nun dünyadaki üretim sisteminin kilit unsurlarından biri. Oyak Renault performans açısından yılda 360 bin araç, yani dakikada bir araç üretme kapasitesine sahip büyük ve son derece rekabetçi bir üretim tesisidir. Bu da onu Renault’nun Batı Avrupa dışındaki en büyük üretim kapasitesine sahip te- sislerinden biri yapıyor.
Oyak Renault, Türk otomobil sanayiinde, üretim lideri: Türkiye’de üretilen iki otomobilden biri Bursa Oyak Renault Otomobil Fabrikası’nda üretiliyor. Türk otomobil pazarında satılan her altı otomobilden birisi burada üretiliyor.
Türkiye’den ihraç edilen iki binek otomobilden biri Renault markası taşıyor. Önemli büyüme potansiyeli sunan çok sayıda pazara yakınlığı ile Bursa, Renault ve Türkiye için bölgesel üretim ve ihracat merkezi konumunda yer alıyor. Oyak-Renault Doğu ve Batı Avrupa, Orta Doğu ve Körfez ülkeleri, Orta Asya Türk cumhuriyetleri ve Kuzey Afrika olmak üzere... 5 kıtada 100’un üzerinde ülke’ye ihracat yapıyoruz.”

Beşinci model oldu
Bütün bunların Oyak Renault’nun, Renault’nun projelerinin en sonuncusunu almak için gerekli bütün niteliklere sahip olduğunu belgelediğini kaydeden Tunalıoğlu, “Bu proje Türkiye için 110 milyon avroluk bir yatırım anlamına geliyor. Renault Fluence, halen fabrikada üretilmekte olan modellerimiz, yeni Renault Symbol, 3 ve 5 kapılı Clio ve Clio GrandTour’a birlikte üretilecek. Megane Sedan’ın üretimi ise duracaktır.
Renault, Türkiye’ye her zaman inandı, güvendi. Renault, sektörün ve Türk ekonomisinin yaşadığı zor dönemde bile ürün gamının en iyi ve yeni modelini Türkiye’de üretme kararıyla bu güvenini bir kez daha kanıtladı” diye konuştu.

Krizin etkileri sürer
Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar da otomobilin akıcı dizaynı ve teknolojik değişiklikleriyle statü otomobili olduğunu ifade ederek, büyük bir ilgi uyandıracağına emin olduklarını ve bir an evvel ticarileştirmek için sabırsızlandıklarını söyledi. Aybar, çok hızlı bir şekilde piyasanın en çok tercih edilen otomobili haline geleceğine inandıklarını dile getirerek, şunları kaydetti:
“Bu otomobil zorlu yol koşullarına da son derece hassas bir şekilde hazırlandı. bütün kontrol noktalarından başarıyla geçti. Onun dışında C segmentinde son derece önemli bir konuma gelecek. bu konuma gelirken, kendi özellikleri itibarıyla, teknolojik, yenilikçi, akıcı ve prestijli dizaynıyla üst segmentlerden de mutlaka kendisine önemli müşteri kitlesi aktaracak bir otomobil.” Aybar, Fluence’nin uluslararası basın testlerinin Türkiye’de yapılacağını, daha sonra da kasım ayında otomobilin ticarileştirileceğini sözlerine ekledi.
Tarık Tunalıoğlu, krizin etkilerinin o kadar kolay bir şekilde ortadan silinmeyeceğini belirterek, “Biz 360 bin kapasitede olmamıza rağmen son iki senedir bu miktarlara erişemedik, geçen sene 268 binde kaldık, bu sene benzer rakamlar yapacağız. Önümüzdeki sene de 360 bini bulacağımızın inancında değiliz” dedi.  Geçen sene 268’da kaldık, bu sene benzer rakamlar yapacağız. Önümüzdeki sene de 360 bini bulacağımızın inancında değiliz. Daha henüz krizin etkileri o kadar kolay bir şekilde ortadan silinmeyecek.”

Dünya lansmanı Frankfurt’ta yapılacak
Renault Fluence’ın fiyatı henüz belirlenmedi. Ancak 15 Eylül’deti Frankfurt Fuarı’nda açıklanması bekleniyor. Aracın C sınıfında olduğu ifade edilirken, özelliklerinin D sınıfı bir otomobil düzeyinde olacağı kaydedildi. Fluence’in selefi Megane Sedan’dan üretimine geçildiği 2003 yılından beri 513 bin adet üretildi. Bunun 143 bini iç pazara satıldı. Megane Sedan’dan daha büyük boyutlara sahip olan Fluence 4 620 mm uzunluk, 1 809 mm genişlik, 1 479 mm yükseklik ve 2 702 mm dingil mesafesine sahip.
Sürücü bölümünde Entegre Navigasyon sistemi uzaktan kumandası, klima kontrolü, direksiyondan radyo ve telefon kumandası ile hız ayar-sınırlayıcı düğmesi gibi ulaşılması kolay kumandalarıyla gösterge paneli, sürücü koltuğu için +/- 35 mm yükseklik ve 240 mm strok (ileri-geri) ayarı, direksiyonun yükseklik - derinlik ayarı dâhil çok sayıda kişiselleştirme özellikleriyle dikkat çekiyor.Araçtan uzaklaşıldığında kapıların otomatik olarak kilitlenmesini sağlayan Renault eller serbest araca binme ve motor çalıştırma kart sistemi, 500 Avro’dan düşük ulaşılabilir bir fiyat ile sunulan, Entegre Carminat TomTom Navigasyon Sistemi otomobilde bulunan özellikler arasında.2008 yılında 45 bin saati Fluence’ın üretimine yönelik olmak üzere çalışanlara toplam 420 bin saat eğitim verildi. 

Fluence için 45 bin saat eğitim gördüler
Fluence’in 110 milyon avro tutan yatırımlarının yaklaşık 54 milyon avrosu imalatçıdaki üretim kalıplarına (37 milyon avrosu 48’i yerli imalatçıya), 35 milyon avrosu ise proses kalıplarına harcandı. Bu kalıplardan çıkan ilk parçalarla ‘slot’ adı verilen ilk prototip araçlar Renault Mühendislik Merkezi Technocentre’da üretildi. Bu üretim sürecine OYAK-Renault’ta 160 kişilik bir mühendis ve operatör (60 kişi) grubu 10 haftalık bir süre için katılarak hem eğitimlerini başlattı hem de test çalışmaları için gerekli ilk araçları üretmiş oldu. Türk mühendisleri ve operatörleri bu aracı üretecek bilgi ve beceri seviyesine ulaşabilmek için 45 bin saat eğitim gördü ve görmeye devam ediyor.
Üretim tesislerinin hazırlık onayı alındıktan sonra bugüne kadar toplan 122 adet ön seri Renault Fluence ürettildi.