'Fon toplumun vicdanıdır'

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk, "Eğer geçmişte hırsızlık yapanların üstüne gitmemiş olsaydık toplumun vicdanı temizlenmemiş olurdu.

İSTANBUL - >Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk, "Eğer geçmişte hırsızlık yapanların üstüne gitmemiş olsaydık toplumun vicdanı temizlenmemiş olurdu. TMSF toplumun vicdanıdır" dedi.
3. Uluslararası Finans Zirvesi'nin kapanış oturumuna, Uzanlar için çıkarılan ve hortum yasası olarak bilinen '5020 sayılı yasa' damgasını vurdu. İş Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Profesör Ahmet Kırman, Anayasa'ya aykırılığı tartışılan 5020 sayılı yasadan kaynaklanan bazı TMSF uygulamalarından yakındı. Kırman, belirli bir döneme ilişkin düzenlemelerin süreklilik kazanmasının AB yolundaki bir ülkeye uymadığını belirterek, "Bir bankanın alacağının, TMSF bünyesindeki bankanın alacağının gerisine düşmesini anlamak mümkün değil. TMSF bu kanunun uygulanmasında inisiyatif kullanıp çok objektif olmalıdır" dedi.
'Fon hukuku özel'
Yasanın bu dönem için bir zorunluluk olduğunu söyleyen TMSF Başkanı Ahmet Ertürk ise daha sonra yaptığı konuşmada Fon hukukunun bir reaksiyon hukuku olduğunu belirterek şunları kaydetti: "Bu olumsuz bir vurgu değil. Türkiye'nin şartlarının getirdiği sonuçtur. Fon'un uyguladığı hukuk, olayların ardından geldi. Önce bankalar çöktü, sonra da enkazı temizlemek için yasal düzenlemeler yapıldı. Fon hukuku ne kadar Türkiye'ye özelse bu hukukun kaynaklandığı olaylar da o kadar Türkiye'ye özeldir. Fon hukuku olmasaydı sistemi riske sokan olayları çözemez, bunun milyarlarca dolara ulaşan faturasını aşağıya çekemezdik. Uygulamaların Anayasa'ya aykırı olduğu iddialarını duyuyoruz. Bunu hukuken tartışırız. Ama kamu kaynaklarını kendi servetlerine katarak bu hukukun ortaya çıkmasına neden olanların da aynı iddiaları ileri sürmeleri bir ironidir."
5020 sayılı yasanın Anayasa'ya aykırı olduğunu ileri sürenlerin bu konudaki teknik ayrıntıları da dile getirmelerini isteyen Ertürk şöyle konuştu: "Fon'un uygulamaları hakkında yüzlerce dava açıldı. Bu sıkı bir hukuki denetim altında olduğumuzu göstermektedir. Fon'un uygulamalarından zarar görenler, millete zarar verenlerdir. 5020 sayılı yasanın önemli bölümünün geçici olması gerektiğini kabul ediyoruz. Ancak bu konudaki düzenlemeler enkazın tümü temizlendikten, Fon hukukunun caydırıcılık fonksiyonunu ifa ettiği ortaya çıktıktan ve yasaların oturduğunun anlaşılmasından sonra yapılabilir. Fon, son derece geniş tahsilat yetkilerini objektif uygulamaktadır. TMSF toplumun vicdanıdır. Eğer geçmişte hırsızlık yapanların üstüne gitmemiş olsaydık toplumun vicdanı temizlenmemiş olurdu." Ertürk, bazı gazetelerde çıkan 'Bankalar Birliği ve TÜSİAD tek rapor bile yazmamış' sözünü geçmiş dönemde Türkiye'de kurumsal refleks eksikliğine dikkat çekmek istediğini ifade ederek, "Herkes özeleştiri yapmalıdır. Kimse bundan kendini sıyıramaz dedi.
Bilgin'in yorumu
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin, Yapı Kredi Bankası'nın sermaye yeterliliği konusundaki tartışmalara ilişkin yaptığı değerlendirmede ise Yapı Kredi Bankası'nın sermaye yeterlilik rasyosunun hiçbir dönemde, yüzde 8'in altına düşmediğini, yüzde 10'un altına dahi inmediğini söyledi. Bilgin, konuyla ilgili soru üzerine "Yapı Kredi bilançosunda son dönemdeki gelişmeler, alıcı ile satıcı grupların bazı kalemler üzerindeki ayarlamalarından, yani karşılık ayırmalarından kaynaklanmaktadır"dedi.