Fon YKB için imza bekliyor

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Başkanı Ahmet Ertürk, Yapı Kredi Bankası'nın Koç Finansal Hizmetlere satışının birkaç gün içinde tamamlanmasını beklediğini söyledi.

İSTANBUL - Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Başkanı Ahmet Ertürk, Yapı Kredi Bankası'nın Koç Finansal Hizmetlere satışının birkaç gün içinde tamamlanmasını beklediğini söyledi. CNBC-e'nin yayınına katılan Ertürk, satışın önünde engel bulunmadığını da belirtti.
'Bankanın daha fazla belirsizliğe tahammül etmemesi lazım' diyen Ertürk, "Beklentimiz tarafların son kararını verip satışa imza atması yönünde. Aldığımız bilgilere göre YKB satışının kısa sürede tamamlanması gerekiyor" diye konuştu.
Ertürk, Sabah ve atv'nin Merkez Grubu'na devri konusunda ise "Bu teklif bize hem finansal olarak net ve öngörülebilir şartlar sağlaması hem de hukuksal olarak ihtilafsız, önümüzü görebileceğimiz bir zemin yaratması açısından tercihe şayan oldu" dedi.
Cumhurbaşkanı'nın Meclis'e iade ettiği TMSF'nin varlık satışına izin veren yasaya da değinen Ertürk, belirsizliğin bir an önce giderilmesi gerektiğini kaydetti. Ertürk, fondaki Kentbank'la ilgili de "Kentbank'tan alacaklıyız. Danıştay kararı borçluluk durumunu ortadan kaldırmıyor" diye konuştu.
Hedef 4 milyar dolar
TMSF'nin toplam hasılatının 2.6 milyar dolara ulaştığını belirten Ertürk, son bir yılda 1 milyar dolar tahsilat yapıldığını kaydetti. Ertürk, hukuki belirsizliğin sona ermesiyle birlikte bu yıl Turkcell, YKB ve Uzan varlıkları satışıyla asgari 4 milyar dolarlık bir tahsilat hedeflediklerini söyledi. Bu rakamın üzerine çıkılmasının mümkün olduğunu anlatan TMSF Başkanı, tahsilatın önemli kısmının yabancı sermayenin katkısıyla olacağını ifade etti.